0 81 plaatsen bezit. "Van de 116 plaatsen der Militaire school te Meester- Cornelis waren er bij het begin van het cursusjaar 1879—1830 bezet 111 plaatsen. De Artillerieschool te Weltevreden, die tijdens het leger- commando van Generaal De Neve 30 élèves telde, had er op dat tijd stip niet meer dan 16 en bereidt zich langzamerhand voor haren dood "v ooiZoo zal ook eerlang die militaire instelling van Indië moeten ver dwijnen. Zoo zal ook de Militaire school te Meester- Cornells zich op eene aanmerkelijke reductie hebben voor te bereiden. En dat alles geschiedt, terwijl het incompleet van officieren nog zoo groot is. Kan het stouter? Kan het onbegrijpelijker? Kan het onstaatkundiger? In het vorige verslag heette het, dat die gelegenheid voor eene opleiding tot officier in Indië alleen voor vreemdelingen zoude blijven bestaan! Welke regeering is zoo voor komend, dat ze er speciale inrichtingen van onderwijs voor vreemdelingen op nahoudt, om hare Europeesch-Tcoloniale bevolking dat element, waar op zij in de uitoefening van haar gezag over millioenen Inlanders steu nen moet te verbitteren, door haar bij die vreemdelingen ten achter te stel len, alleen op grond van een doctrinair begrip van iemand, die koloniale bevol king noch toestanden kent De Nederlandsche regeering heeft die on handigheid gelukkig ingezien, en in dit verslag kondigt zij aan, dat de Militaiie school te Meester-Cornells alleen zal blijven bestaan voor vreem delingen en personen, die in Indie in dienst treden. Hollanders kunnen dus niet meer naar Indië gaan om er officier te worden! Een verstan dige maatregel, niet waar, voor een land, dat weinig militairen geest heet te bezitten In stede van alles tc doen om dien geest op te wekken, de vrijwillige dienstneming van Hollanders voor een koloniaal leger, dat voor de helft uit vreemdelingen bestaat, zoo veel mogcljjk te bevorderen en daartoe in de allereerste plaats hetgeen iedereen, behalve een Ministerie van Koloniën, begrijpt voor die weinige en flinke Hollanders de bevor dering tot officier niet uit te sluiten, die gevaren, roem en eer op het oorlogsveld boven gemak en eentonigheid in het moederland verkozen, gaat men bovendien weinig rekening houdende met het steeds bestaan de incompleet van officieren in India en de gebrekkige middelen om daarin op eene geregelde en zekere wijze te voorzien door dien maatre gel de vrijwillige dienstneming van landskinderen voor een koloniaal leger een geweldigen schok geven. Waarom durft men in hot Nederlandsche legei waarbij men tegenwoordig van iederen tweeden Luitenant een ge leerde wil maken - om consequent te zijn,die gebrekkige opleiding tot officier bij de cursussen niet op te heffen en voor alle officieren, even als bij de Marine, dezelfde opleiding aan eene of meer Militaire Academiën te decre-

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 92