- 80 de militaire bezettingen van PalimanangPatjitanBesoeki en Banjoe- tvangi zonder gevaar voor de veiligheid ingetrokken zouden kunnen worden. In den tegenwoordigen toestand van Java moet men er naar streven, de op dit eiland nog gevonden wordende garnizoenstroepen lang zamerhand te doen verdwijnen. Tjilatjap moet veldtroepen tot bezetting krijgen. Ook de permanente bezetting van Sumatra's- Oostkust behoort ein delijk georganiseerd te worden. Sedert 1873 vindt men daar eene compagnie van het 7° bataljon Infanterie, als bezetting' van posten. Ook dit is in strijd met de hier boven bedoelde beginselen der legerformatie. Onder de 1451 paarden, die er zijn moeten, telt men 26 muildieren. Te kort 229 paarden. Jammer, dat de militaire stoeterij te Malasoro fiasco heeft gemaakt. Moge hare opheffing ten gevolge hebben, dat er op Java eene stoeterij van Overwalsche hengsten en Javaansche merriën opgericht wordt. Dat de proeven mot Syrische en Chineesche muildieren in berg streken tot nu toe gunstige resultaten hebben opgeleverd, is slechts eene matige voldoening, daar zij op het terrein in Atjeh niet altijd voldaan hebben. Hiermede sluiten wij onze beschouwingen over de levende strijdkrach ten en gaan wij tot die over de doode over. Over landsverdediging hooren wij niets. De rubriek „Fortificatiën" is even onbeduidend als vroeger. Van torpeclos nog geene sprake. De rubriek „Bewapening" geeft echter recht op erkentelijkheid. Van verandering van vizier bij het achterlaadgeweer, van wijziging van den paltoestel, van proeven met schietcilinders en Flobertpatronenvan plannen om den Harsveldt-kogel in te voeren en proeven te nemen met het infanterievuur op groote afstanden of bandelvuur, lezen wij evenmin iets. Eindelijk vonden we niets vermeld van den te lemeter van Le Boulenrjé. Eene spoediger invoering van de nieuwe uniform dan in 1884 blijft ook al schokt men daardoor eenige Hollandsche leveranciers, die met ee- nige voorraden goederen blijven zitten gewenscht. Legerbelangen gaan voor. Indien de voorraad van het eereteeken voor belangrijke krijgsbe drijven uitgeput is, zou het aanbeveling verdienen, gevolg te geven aan een voorstel uit Indiësedert jaren gedaan, tot vervorming daarvan in een meer aan het schoonheidsgevoel voldoende model. De keuze van een nieuw hoofddeksel schijnt zeer moeilijk te zijn Omtrent den bouw van troepenkampementen vinden we weinig belang rijks medegedeeld. Petit a petit Voiseau fait son nid, mag men hiervan wel zeggen. Bij „Reglementen, enz." zagen we nog geene plannen vermeld tot wijziging van de exercitiereglementen voor het wapen der In-

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 97