129 voor den tweejarigen cui'sus volgens de regeling van 1878 is het getal nn op twaalf gestelddat gelijktijdig den krijgskundigen cursus der IIe afdeeling mag bijwonen. Bij behoud dus van hetzelfde maximum is er nu meer gelegenheid, dit voltallig te houden dan toen jaarlijks een bepaald getal, vier voor den driejarigen cursus, was voorge schreven. Het tractement, dat de ter Krijgsschool gedetacheerde officieren genieten, is voor een Luitenant op f 2300, voor een Kapitein op f 3000 's jaars vastgesteld. Hierdoor is afgezien van de bepaling van het besluit van Augustus 1878, waarbij aan de verschillende rangen hetzelfde tractement, maar aan de gehuwden eene toelage van f 1000 was verleend. Ofschoon dit toen zeker met de goede bedoeling geschied was om de zoo talrijke categorie van gehuwden niet uit te sluiten van de gelegenheidmeer wetenschappelijke kennis op te doen zoo zijn we het toch meer eens met den schrijver van het artikel: De Wetgevende macht en de Ministeriën van Landsverdediging (In disch Militair Tijdschrift, 1879) waar deze dit met de vroeger tot het tegengaan der vroegtijdige huwelijken gehuldigde en met militaire beginselen in strijd acht. De tegenwoordige bepalingen, die mild genoeg zijn om een, met een niet al te talrijk gezin ge zegend officier nog die gelegenheid te openenkomen ons daarom beter voor. Door de afschaffing van eindexamens en brevetten bij de tegen woordige inrichting der Krijgsschool verviel ook van zelf de in het vroegere besluit vmorkomende bepalingdat zijdie het brevet van stafofficier haddentot aan den rang van hoofdofficier eene maan- delijksche toelage van f 50 zouden genieten. Ofschoon we hierin wel is waar geene onbillijkheid tegenover andere officieren kunnen zien [ook bij het officierscorps bestaat geene gelijkheid; de verschil lende wapens hebben verschillende tractementen en verschillende be vordering, terwijl de weg ter Krijgsschool nagenoeg voor ieder open Zie Nederlandsche en Indische belangen op militair en finantieel gebied door S. Aan hooger rang is hooger tractement verbonden, onafliankelijk van de toevallige omstandigheden der al of niet g*elijkheid van werkkring. Moest het gewicht van den werkkring den doorslag geven, tot welke moeilijke berekeningen (en verrassende uitkomstenzou men dan soms niet geraken 9

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 140