BOEKBESCHOUWING, De vermindering van de .Nederlandsch- Indische Cavalerie (Overdruk uit den Mili tairen Spectator van 1S80) door F. De Bas Kapitein van den Generalen staf. Bij den minder opgewekten geest, die tegenwoordig zoowel in het Nederlandsche als in het Indische leger - door vele maatregelen van ge vaarlijke bezuiniging en inkrimping zoo herhaaldelijk uit de producten dei- militaire pers te constateeren is doet het goedeen officier te zien optreden, wiens ijver niet geknakt werd door het schipbreuk lijden van zoo vele uitmuntende plannen, sedert 1870 voorgedragen tot verhooging der weer baarheid van de beide Nederlandsche legersop den nog onlangs zoo terecht door Prof. Spruijt in zijn Crttfe-opstel over Persoonlijken dienstplicht gekastijden anti-militairen geest in Nederland. "Wij bedoelen den Kapitein van den Generalen staf bij het Nederlandsche leger F. De Basdie telkens met de zelfde onvervalschte illusiën in zijne talrijke militaire geschriften en onlangs weder in het hier aangekondigde opstelmet de zelfde energiede zelfde hoop op de toekomstop het zelfde aanbeeld blijft hameren, 't Is niet iedereen gegeven, als hij ziet dat zijn eerlijk en oprecht streven tot niets leidt, moed te blijven houden. Vooral bij de Indische militaire aangelegenhedendie in het hoogste ressort be handeld en beslist worden door mannengeheel vreemd aan de belangen de nooden en behoeften van dit legerbehoort er kracht en overtuiging toe om steeds op het zelfde ideaal zijn oog gericht te houden. Dat de Kapitein De Basmet die benijdenswaardige eigenschappen toe gerust, tot een der voorste strijders voor de belangen van het Nederland sche leger behoortbaart geene verwonderingmaar dat hij in zijne veel omvattende betrekking nog over zoo veel werkkrachten en lust tot arbeid kan beschikken om ook eene lans te breken voor de belangen van een wel is waar Hollandschmaar overigens ook voor hem vreemd leger, verdient niet alleen vermeld te wordenmaar ook de erkentelijkheid der officieren van dit leger in het al gemeen en van het ndische ruiterwapen in het bijzonder. Reeds vroeger is in dit tijdschrift de handelwijze van den Kapitein De Bas eene daadeene cordate daad zelfs, genoemd. Geen wonder, de mensch is van nature niet geneigd, behalve voor zijne eigene

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 660