77 - trroote belezenheid om niet te weten, dat er nog andere geschriften zijn die in deze aangelegenheid (met -vrucht) geraadpleegd kunnen worden. Moge hij een opvolger krijgen, die begrijpen zal, dat Inclië slechts dan eene goede oorlogsmarine kan krijgen, wanneer in de eerste plaats de Minister van Koloniën alléén voor die marine zorgt. De rest volgt dan van zelf. A bon entendeur salut Koloniaal verslag van 1880. I Neder- landsch (Oost) Indië, D. Landmacht. Onbevooroordeelden zullen erkennen, dat ons Koloniaal verslag, bij vroegere jaren vergeleken, in omvang (en dus in waarde?) toeneemt. Het is een periodiek geschrift, dat voor weinig geld aan 's Lands druk kerij te Batavia voor iedereen verkrijgbaar wordt gesteld en wij gaarne, ter verspreiding van meer algemeene kennis omtrent Indiëin han den van vele officieren van het Indische leger zouden willen zien. Dit neemt niet weg, dat het aan de Indische Landmacht gewijd hoofdstuk uit een historisch, statistisch en militair oogpunt voor vervollediging en verbetering ten algemeenen nutte vatbaar is. Op ultimo 1879 telde de tegenwoordige legerformatie de uitgediende nor male van 1853 kan buiten beschouwing blijven van het Indische leger 1550 officieren, of als zoodanig dienstdoenden, 15649 Europeesche, 246 Afrileaansche970 Amboineesche en 15830 Inlandsche militairen beneden den rang van officier benevens 1451 paarden. De sterkte bedroeg op dat tijdstip 1495 officieren 15788 Europeesche 172 Afrileaansche1296 Amboineesche en 16743 Inlandsche militairen be neden den rang van officier benevens 1222 paarden. Ergo te weinig 55 officieren, 74 Afrikaansche militairen beneden den rang van officier en 229 paarden. Wat te veel is, verdient buiten be schouwing te blijven bij een steeds voor den oorlog klaar staand leger, dat geene reserve heeft en waarbij op eene sterkte van 33999 militairen beneden den rang van officier, op 31 December 1879 geteld werden 432 gedetineer den-)-5143 in de hospitalen verpleegden, d. i. 16^°/0 non-combattantenge zwegen van andere non-combattanten, zoo als de kwartier zieken, de militairen lij de straf detachementen, de militairen die strafrechtelijk vervolgd loer den, de reizende militairende ter pasporteering en gageering of naar eme geneeskundige commissie ter afkeuring opgezonden militairen. Als men nu aan het optellen en aftrekken gaat, zou men dan zelfs met

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 88