BOEKBESCHOÜffING. De benoeming van een civiel gouver- X neur van Atjeli en onderhoorigheden. 's Gravenhcige, Henri J. Stemberg. 1881. De schrijver van de hier aangekondigde brochure heeft zijn naam niet genoemd. Of hij daar wel aan deed, willen we in het midden laten. De reden, waarom hij zijn naam niet noemt, hij deed het in het belang van personen, die aan de samenstelling der brochure geen deel hadden, „doch daarvan al licht de onaangename gevolgen zouden kunnen onder vinden," is zonderling en geen argument. Ons kan het overigens al zeer weinig schelen, wie de schrijver is. Wij zijn te oud geworden om aan een naam waarde te hechten; we hechten alleen waarde aan den inhoud van het boekje. Dit handelt hoofdzakelijk over de vervanging van den Luitenant-Ge neraal K. Van der Heijden door den Heer Pruijs van der Hoeven als. Gouverneur van Atjeli en onderhoorigheden. De schrijver keurt die ver vanging af. Wij wenschen ons in de persoonlijke zijde van deze quaestie weinig te mengen. De wijze, waarop die besproken is geworden, doet geen eer aan de waardigheid der daarin betrokken hoofdpersonen. Trouwens, zij heeft ons weer doen zien, in welk eene maatschappij wij ons hier bevinden en hoe onze zoogenaamde groote mannen in personen- en zaak kennis nog verre ten achter staan bij hunne Europeesche evenboortigen. Hoe kan het anders? Het stolsel der Nederlandsche koloniale regeering belet eene gewensckte gelijkstelling; het brengt ten slotte de meest ver lichte schedels geholpen door klimaatsinvloeden en eentonigheid in verwarring. Dat stolsel kweekt geene frissche, vrije uiting van gedachten, maar carrierejacht. Daarvoor, voor die carrièreofferen velen hunne individualiteit op, lecren anders denken dan zij moesten denken en verleercn ten laatste, door het te veel lezen tusschen de regels, het goede lezen; en heeft men eindelijk beide beenen in de stijgbeugels dan is men geboren diplomaat. Deze leelijke karaktertrekken zijn helaas niet alleen bij de ambtenaren 7

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 104