106 Hoe is Java, hoe Sumatra onder ons gezag gekomen? Door de rechterlijke macht, door policie en civiele ambtenaren? Waartoe die koortsachtige haast om het vereenigd militair en civiel gezag in Atje.li te splitsen, daar waar men de ondervinding van Sumatra's Westkust voor zich had? Was de Generaal Van der Heijden in de oogen der Regeering niet meer de aangewezen man om dat vereenigd gezag te voeren, waarom het niet aan een ander officier van verdienste opgedragen Dat die splitsing tijdig is, kan o. i. nooit beweerd worden. Toen zij op Suma tra's Westkust werd ingevoerd, achtte de Generaal Van Sivieten haar nog niet gewenscht; maar niemand kan beweren, dat nu reeds in Atjeli dezelfde toestanden ingetreden zijn als toen op Sumatra's Westkust. Wij willen over de laatste regeeringsdaad van den Gouverneur-Generaal Van Lansberge verder zwijgen. Zij blijft voor zijne verantwoordelijkheid even als zijne kaleidoskopische Atjelische politiek. Zóó veel strategische kennis verraadde die politiek in de eerste periode zijner regeering, dat de onderwerping van Groot-Atjeh niet gezocht werd in het brandpunt van den tegenstand, maar liefst elders, in de onderhoorige kuststaatjes, in allerlei partieele expeditiën in 1876 en 1877 tegen Simpang - OlimMerbouwLangsarAnalaboe en Samalangan. In elk dier expeditiën lag het denkbeeld van krachs versnippering onzerzijds in Atjeh opgesloten en daarom waren zij even zoo vele fouten. Niet alleen waren wij te zwak voor zoodanige krachtsversnipperingmaar we waren door die zwak heid ook niet in staat, al de verplichtingen op ons te nemen, onvermijdelijk aan onze vestiging op die kuststaten verbonden. Maar bovendien dwong ons de hoofdmacht des vijands - in Groot-Atjeh zelf vereenigd geenszins afleiding ergens anders te zoeken en haar derwaarts gedeeltelijk te lokken of te doen verplaatsen. Later zal men die expeditiën wellicht coup de mam demonstratie of diversie noemen, maar de tijdgenoot noemde ze fouten. Die fouten zouden zeker niet gebeurd zijn, indien het beleid der militaire operatiën in Atjeh, in stede van bij den Gouverneur-Generaal, bij den toenmaligen Legercommandant berust had. Dat de Generaal De Neve ten 'laatste toe omtrent de agressieve politiek in Atjeh de denkbeelden van den Generaal Van Swieten toegedaan was, kan hem toch bezwaarlijk euvel geduid worden? Dat was zijne opinie en deze hebben wij even als die der tegenpartij te eerbiedigen. Wel is waar heeft de Gouverneui - Generaal Van Lansberge later de politiek van den Generaal Van Swieten en weêr later de agressieve politiek omhelsd, om weer later te verkon digen, dat de agressie kon gestaakt worden, maar hij bleef bij die om wisselingen van politiek toch prijs stellen op de diensten van den Generaal

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 113