staan en, vergis ik mij niet, dan kreeg de protégé vier dagen arrest. Intusschen hadden de Swrinamers genoeg van de militaire dienst. De recruten lieten niet na, buiten de kazerne aan hunne vrienden te verhalen, hoe zij behandeld werden, en dit had uitwerking. Om allerlei plagerijen te ontvlieden, zag men hen in den beginne vaak naar het hospitaal gaan; onmiddelijk werd nu uitgemaakt, dat zij niet tegen de vermoeienissen, van de dienst bestand waren. In de chambrée mocht de Neger niet naast een Europeaan zijne ligplaats hebben; het woord Neger werd hem aanhoudend naar liet hoofd geslingerd, en dit zette kwaad bloed. De tegenzin in liet soldatenleven werd niet het minst bevorderd door van den Neger te eischen, dat hij, Hollandsch brood etende, ook Hollandsch moest spreken en verstaan. De meeste Negers verstaan echter de Hollandsche taal, doch het spreken gaat minder goed. Hoe vaak werd hij niet te kort gedaan, omdat hij zijne verdediging niet naar behooren kon voordragen en hij niet goed verstaan werd! Ik spreek aanhoudend van Negersik wenscli niet verkeerd verstaan te worden. Zoo dikwijls ik dit woord heb gebezigd, heb ik daar mede bedoeld de afstammelingen van Afrikanendoor den slavenhandel in West-Indië gebracht; dus niet alleen de zwarten, maar ook de mulatten, karboegers, mestiezenkastiezen., poestiezen, enz., allen kleui- lingen van meer of minder hooge orde. Ik ken West-Indië en ik ken zijne bevolking. Ik durf voorspellen, dat, wanneer de werving met tact wordt geleidwanneer de keuze op iemand valt, die berekend en bestand zal zijn tegen de planterspartij wanneer die officier bijgestaan zal worden door personen, die hij zicli zeiven zal weten toe te voegen en hem niet opgedrongen worden door het koloniaal bestuur, dat de werving meer dan bevredigende resultaten zal opleveren. Zelfs de officier van Gezondheid of de geneeskundige, die" deu officier, met do werving belast, moet toegevoegd wor den, behoort door dien officier gekozen te worden. Het is eene treurige ervaringdie mij zoo doet spreken, Mocht de lezer den officier van Gezondheid der le klasse bij de Marine Di. W. Schutte kennen, deze zal hem ongetwijfeld willen mededeelen hoe hij de Negers voor de zeedienst keurde, en men zal dan ver nemen, waarom de Neger bij de Marine geroemd is om zijne kracht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 11