115 verstandhouding met den vijand zijn. Het laatste lean men reeds spoedig gewaar worden en wel uit de wijze, waarop die kampongs in het belang hunner veiligheid wacht laten houden; want bij den Sinnatman is het een kenmerkend iets, dat onze vijand tevens de hevigste vijand is van hen, die of op onze zijde zijn of neutraal blijven. De kampongs nu, die in deze gevallen verkeeren, tracht de vijand, vooral des nachts, sluipenderwijze aan te vallen, om de woningen daarin in brand te steken en de vrouwen en kinderen met alles wat van eenige waarde en gemakkelijk vervoerbaar is, met zich mede te nemen. Om die reden houden de in de nabijheid des vijands gelegen kampongs, die op onze zijde zijn, er sterke en vrij goede wachten op na, beschermd, in den regel, door verhakkingen, wolfs kuilen en ontelbare borangs vóór al die openingen, waardoor de vijand gemakkelijk zoude kunnen naderen. Die kampongwachten houden zich alsdan meestal op in zoogenaamde schilderhuizen, die als een duivenslag hoog boven den grond en op vier palen staan, waarin een waker zit om den omtrek te overzien en de andere wa kers te waarschuwen, wanneer hij iets vijandigs mocht ontdekken. Men onderzoeke verder of de kampongs, die onze zijde gekozen hebben, er welvarend uitzien, of er een groote voorraad veeof'padi of rijst aanwezig is om desnoods de hoofdcolonne, tegen betaling, eemgen tijd te kunnen voeden, waardoor zjj bevrijd wordt van den last om zelve een grooten nasleep van vivres mede te voeren. ^eidei gaande, onderzoeke men, zoo mogelijk, waar de zwakke zijden van 's vijands bentings zijn, hoe die het gemakkelijkst te be naderen zijn en welke macht hij ongeveer in die bentin|| gewoonlijk bijeenhoudt. Hadat deze voorzorgen genomen zijn, keere de met de verkenning belaste persoon, zoo mogelijk langs een anderen weg dan dien hij oorspronkelijk gevolgd heeft, terug om aan den commandant der colonne verslag te doen van hetgeen hij ontdekt heeft. Zijn rapport moet gedetailleerd en juist zijn. Daarop moet de colonnecommandant in allen deele kunnen staat maken, omdat de minste onnauwkeurig heid de grootste vertraging voor den marsch der colonne zoude kunnen te weeg brengen. enolgens neemt de colonnecommandant zijne maatregelen voor

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 122