116 den verderen opmarscli en lioude den te volgen weg even als den tijd van opmarsch zoo lang mogelijk voor ieder verborgen. Hij na dert daarna, zoo bedekt mogelijk en verder in het klein alle voor zorgen nemende, die in Europa zijn voorgeschreven voor tegen den vijand opmarcheerende legercorpsen, tot op eenigen afstand de vijande lijke versterkingen, zorgende, eene reserve voor de in division en pelotons verdeelde colonne op eene veilige plaats achter te laten alwaar o. m. loodsen met baleh-baleh's moeten worden opgericht, ten einde, in actie zijnde, derwaarts de zieken en geblesseerden ter eerste verpleging te kunnen zenden. Hij zorge steeds de noodige transportmiddelen bij zijne colonne te hebben, zoo voor de vivres en de munitie als voor het vervoer van zieken en gewonden naar de dichtst bij gelegen ambulancen of hospitalen. Zijn artilleriepark moet ook bij de reserve geplaatst worden. Bij eiken kampong in de nabijheid des vijandsdien de colonne commandant, met zijn troep doormarcheerende, niet mocht vertrouwen, late hijzoo mogelijkeen officier met eenigeop domineerende hoog ten geplaatste manschappen achterdiein onderling verband blijvende, op de houding en de bewegingen der kampongbevolking moeten letten. Ivan hij echter eenige kamponghoofden met weinige doebalangs (hoe- loebalangs) met de colonne medenemen en hen, zonder hun wan trouwen in te boezemen, onder bewaking houdenten einde zoodoende eenige zekerheid te hebbendat de kampongs in den rug der colonne rustig blijvendan is het onnoodigeenige manschappen bij die kam pongs achter te laten. Do laatste voorzorgsmaatregel is voldoende, want al mochten die kampongs ook verraderlijke plannen koesteren, dan zullen deze door de afwezigheid hunner hoofden en voorvechters niet tot uitvoering komen. Deze wijze van handelen werd door onze colonnecommandanten tusschen 1831 en 1834 meestal met goed ge volg toegepast en door succes bekroond. Men verbrokkelde daardoor zijne macht minder en men is hiervan wel zoo zeker als van het achterlaten van een officier met eenige manschappen bij eiken kampong, dien men doortrekt. Op de plaats gekomen zijnde, van waar de colonnecommandant de vijandelijke benting wil trachten te bemachtigen, kieze hij met zijne colonne, de grootst mogelijke stilte in acht nemende, positie, zet Yoor

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 123