124 Wil de expeditie- of colonnecommandant overgaan tot den aanval op eene vijandelijke benting op Sumatradan laat hij eerst den omtrekwaar geageerd moet wordengoed verkennen om den besten v eg te vindenwaarlangs hij dien aanval wil doen en de vijandelijke sterkte wil binnendringen. Daar die verkenning van het hoogste belang is, doe hij haar, zoo mogelijk, zelf, onderdekking van een door een officier gecommandeerd klein detachement, waarop hij geheel ver trouwen kan. Is de vijandelijke versterking of' linie te uitgestrekt om haar geheel op te nemen, dan bepale hij zich tot eene gedeeltelijke verkenning daarvan en zoeke een harer zwakste punten op, late langs vei af gelegen punten voor de linie of versterking, zoo mogelijk door detachementen van 50 man, gecommandeerd door een officier, uie zijn volle vertrouwen geniet, en versterkt door hulpbenden demonstratiën maken. Is er b. v. vóór het front der vijande lijke linie of versterking een berg of heuvel, dan laat men dien door den demonstreerenden troep in één gelid dwars over- of boven dan wel ter halver hoogte voor 's vijands gezicht omtrekken en, den staart der marcheerende afdeeling volgende, eenigen tijd dezelfde beweging herhalen, ten einde den vijand in den waan te biengen, dat eene aanzienlijke macht op de been is; men past dus eenvoudig eene krijgslist toe, die niets anders is dan hetgeen bij optochten op het tooneel voor en achter de coulisses gebeurt. De colonnecommandant kieze, zoo mogelijk, op eene der flanken \au de vijandelijke benting eene hoogte of terreinverhevenheid uit, waarachter hij zijn geschut, onder behoorlijke dekking, zoodanig ver bergt, dat dit, wanneer de colonne, langzaam vurende, tot de loop gracht der vijandelijke benting genaderd is, gereed om die binnen Ie dringen, maar nog te veel benadeeld wordt door het vijandelijk geweervuur, om dat pelotonsgewijze aanrukkende met goed gevolg te doen, na te zijn geladen, op de hoogte of terreinverhevenheid in positie wordt gebracht om den vijand langs de borstwering en de binnenzijde van de bamboe-doeriheg met eenige goed gerichte schoten in flank of rug te treffen. Ha een paar raakschoten kan men er van verzekerd zijn, dat er bij den strijdenden vijand verwarring zal ontstaan; enkelen beginnen het hazenpad te kiezen; anderen slepen hunne dooden en gewonden naar eene voor hen veiliger positie

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 131