vaakzoo als de ondervinding geleerd heeftbeslissingen zien nemen strijdig met militaire begrippen of belangenwaarvan de gevolgen niet alleen hoogst nadeelig kunnen worden, maar waardoor de Gou verneur-Generaal bovendien de verantwoordelijkheid op zich laadt, welke anders bij den Legercommandant zoude berusten. Een Gouverneur-Generaalwien het niet te doen isgedurende zijne vijfjarige regeering den een of anderen coup cl'essai te wagen, zal het daarom in zijn welbegrepen belang achten, wanneer de po sitie van den Legercommandant op zuiver militair terrein ongeschonden blijft. Met andere woordenandere personen moeten uitgesloten blijven van de bemoeienis met militaire aangelegenheden, waarover de Opperbevelhebber der Landmacht alleen in het hoogste ressort te oordeelen en te beslissen heeft. Wanneer er van een zuiver militair terrein sprake iszou het natuurlijk kleingeestig zijndaartoe ook de administratieve aangelegenheden te rekenen, die het Departement van Oorlog met de andere departementen van algemeen bestuur gemeen heeft. Volgt men het hier boven genoemde beginsel op, dan zal de ver houding tusschen beide hooge staatsdienaren zuiverder zijn. Er zal aangenamer en gemakkelijker gewerkt worden. De verantwoordelijk heid van den Gouverneur-GeneraalOpperbevelhebberzal meer op den Legercommandant overgaannaarmate de Opperlandvoogd moet worden geachtminder met militaire aangelegenheden bekend te zijn. De verhouding tusschen beide autoriteiten is na 1816 vaak zeer onaangenaam, meer dan eens zelfs zeer gespannen geweest. De ge schiedenis, zoo als die uit de mémoires en brieven der handelende personen gemaakt is, heeft ons dat geleerd, voor zooveel betreft het bestuur van de Gouverneurs-Generaal Du BusVan den BoscliBaud Sloet van den Beele, Loudon en Van Lansb'erge. Onder het bestuur van dezen Gouverneur-Generaal, schrijft de Generaal Van Sivieten, was de positie van den Legercommandant zóó gedaalddat hij slechts de leverancier van troepen en materieel voor Atjeh was geworden zonder meer! Was dat de werkelijkheid? Zeker is hetdat wanneer men zich de attributen van den Leger commandant onder de heerschappij van het tegenwoordige Regeerings- reglement vergeleken bij die onder de heerschappij van den burger-

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 140