grondslagen, dat die titel van Opperbevelhebber van Land- en Zee macht beoosten de Kaap de Goede Hoop niet meer noodig is om wederstrevende officieren van de Koninklijke Nederlandsehe Marine al bekleedt hun corps tegenover den Gouverneur-Generaal een veel onafhankelijker standpunt dan het Indische leger binnen de grenzen van hunne plichten te brengen. Alle waarborgen daarvoor vindt men in liet samenstel van ons staats- en administratief recht. Welke Gouverneur-Generaal zou tegenwoordig anders denken? Maar die fout om den Gouverneur-Generaal den titel van opper bevelhebber te geven, ontneemt den Koning de bevoegdheid om bij dreigend oorlogsgevaar een militairen opperbevelhebber van Neder- landsch-Indië te benoemen, die, als veldheer en militaire specialiteit, 's Konings vertrouwen volkomen geniet. Leverde het Regeeringsreglément daartoe geen beletselwas de Gouverneur-Generaal niet tevens opperbevelhebber, dan behoeft er daarom nog geene sprake te zijn, dien door den Koning met de ver dediging van Nederlandsch-Indië belasten Generaal de macht van den Gouverneur-Generaal te geven, om zoodoende wellicht een zeer be kwaam staatsman als den Gouverneur-Generaal ondergeschikt te maken aan den militairen opperbevelhebber, die wederom minder geschikt kan zijn om, vooral in dagen van gevaar, wanneer hij zich weinig kan inlaten met den loop der staatszaken en te velde zijnde ook weinig invloed kan uitoefenen op de verschillende takken van algemeen bestuur, tevens als Gouverneur- of Commissaris-Generaal op te treden. Het belang eener goede landsverdediging eischt echter en vooral veerkracht van de daarmede belaste personen, de Commandanten van Land- en Zeemacht. Hunne instruction moeten daarom zoodanig luidendat zij in tijden van buitenlandschen oorlog of algemeenen opstand volkomen vrijheid van handelen hebben in het besturen der militaire operatiën. Die vrijheid behoort ook grooter te worden ge maakt wat betreft het organiseeren der landsverdediging reeds in tijd van vrede, natuurlijk met inachtneming der administratieve be palingen, waaraan ook de Commandant van het Leger als hoofd van een departement van algemeen bestuur onderworpen is. Wij gelooven, dat hierdoor niets te kort wordt gedaan aan de waardigheid van den Gouverneur-Generaal. Integendeel. De Leger-

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 145