beleid der militaire operatiën in Atjeh heeft gedaan. Een verstandig Gouverneur-Generaaldie 's lands belang boven het bot vieren zijner onbegrensde eerzucht stelt, zal zich alleen voorbehouden, van zijne waarlijk dictatoriale macht gebruik te maken, voor het geval bij de verdediging tegen oen buitenlandschen vijand oneenigheid tusschen de handelende personengemis aan verband bij de levende elementen der verdedigingonbekwaamheidwerkeloosheid of verslapping der tucht bij de hoofdpersonen in liet leger liet noodig zouden doen zijn. Deze gedragslijn wordt gewoonlijk door een souverein Torst ten aanzien van zijne legers gevolgd. Hij vergenoegt zich met het staats bestuur in handen te houden en de hulpbronnen voor de oubelemmerde oorlogvoering te scheppen en te verzamelenmaar het beleid dei- militaire operatiën draagt hij op aan zijne Generaals, die'voor hunne daden verantwoordelijk zijn. Indien men zich nog weet te herinneren hetgeen met het opperbevel der Fransche troepen in de Krim gebeurd is en den afstand, dien Generaal Oanrobert van het opperbevel heeft gedaan om onder een jonger opperofïicier met een ondergeschikt com mando tevreden te zijnindien men de oudere Fransche Maarschalken in den oorlog van 18701871 zich zonder protesten zag stellen onder het opperbevel van den Maarschalk Bazainedan zal men het met ons eens zijn, dat het deu Generaal, wieu de verdediging van een land of het beleid der militaire operatiën opgedragen isin den regelniet te doen is om gaarne met zoo eene zware taak te worden belast, maar wel, 0111 daarmede belast wordendeiu zijne handelingen niet onder toezicht van onbevoegde en zich buiten het terrein des oorlogs ophoudende civiele autoriteiten te staan. De weinige zelfstandigheid, die men aan den Indischen Legercom mandant heeft gegevenis een gevolg van vreesmaar die vrees is onverstandig. Als de buitenlandsche vijand voor de deur staat, zal meer dan één Legercommandant gaarne afstand willen doen van eene groote mate van zelfstandigheid. De verdediging van Javaen zoo veel te meer van een grooter gedeelte der kolonieeisehtmet de voorhanden krachten en hulpmiddelen zoo lang het Opperbestuur daarin uit finantieele overwegingen geene vermeerdering brengt in den tegenwoordigen tijd eene bijna onmogelijke krachtsinspanning. Waarom heeft men dan, ten einde een waarborg meer te hebben

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 149