145 leger stellen. Aan liet hoofd dei' regeering blijvende, heeft hij reeds al zijne geestkracht noodig om aan de landsverdediging de vereischte impulsie te geven. Maar er is meer. De oorlogstoestand, die bo vendien reeds eene gedeeltelijke desorganisatie van het civiel bestuur na zich sleept, vordert meer dan anders de aanwezigheid van den Gouverneur-Generaal in het kabinet, d. i. aan het hoofd der regee ring, en niet te velded. i. aan het hoofd van het legerom het fiat executio der vonnissen en het recht van gratie over te dragen aan den Vice-president van den Raad van Indiëdat, zoo als ons is medegedeeld, ware gebeurd, indien de Gouverneur-Generaal Van den Bosch zich, bij de verdediging van Java tegen een buitenland- schen vijand, aan het hoofd van het leger had gesteld. Door een Gouverneur-Generaal aan het hoofd van het leger te velde te willen zien, ontstaat het gevaar voor verwarring of werke loosheid in de verschillende onderdeelen der regeering. Soms zouden de gewichtigste en ook op de landsverdediging van grooten invloed zijnde quaestiën geruimen tijd op beslissing, afdoening, moeten wach ten. Het regeeren zoude telkens gestremd worden. Zeker mag men ook thans nog bewerendat de Gouverneur- Generaal eenige zijner bevoegdheden tijdelijk aan een ander, b. v. den Vice-president van den Raad van Indiëkan overdragen; maar zoodanige overdracht kan toch zonder gevaar voor de toekomst slechts betrekking hebben op het gewoon, dagelijksch beleid van zaken Bijzondere handelingen van klem en groote verantwoordelijk heid kunnen niet aan een ander worden overgelatenzoo lang de Gouverneur-Generaal nog aanwezig is. Geeft men zich daarbij behoorlijk rekenschap van hetgeen in tijden van spanning behoort te worden gedaan om de Inlandsche bevolking en hare hoofden in rust en gehoorzaamheid te houden, den afval van vorsten te verhoeden; eene goede reserve voor de landsverdediging te organiseeren d. i. de geleden verliezen aan officieren en manschap pen aan te vullenvoor voldoende remontenmunitiën en vivres te zorgenop een goed stelsel van magazijnenbehoorlijke verpleging van zieken en gewonden en voldoende transportmiddelen in de richting van de operatielijnen te letten, ten einde het strijdende leger tot eene voortdurende werkzaamheid in staat te stellen de inkomsten 10

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 152