146 van het Gouvernement nog zoo geregeld mogelijk in 's lands kassen te doen vloeiente zorgendat er geen gebrek aan geldde ziel der verdediging, komt en daarvan steeds eene voldoende hoeveelheid circuleerend medium aanwezig isen het verband te bewaren tusschen de verschillende deelen van de regeeringdan eerst wordt het dui delijk, dat al de geestkracht van een bekwamen Gouverneur-Generaal vereischt wordt om die veel omvattende taak naar behooren te vervullen en hij haar bezwaarlijk aan een anderen ambtenaar, hoe bekwaam overigens, kan overdragen. Men herinnere zich deu tegenstand, dien het voornemen van Napoléon III in Frankrijk ondervond, toen hij zich gedurende den Kfim-oorlog naar het terrein der krijgsoperatiën van het Fransche leger wilde begeven. In 1859 was hij werkelijk bij het leger te velde in Italiëof men hem echter daar gaarne zag, die meer de man van het kabinet dan een veldheer wasbetwijfelen wij. Men herinnere zich de noodlottige gebeurtenis bij Seclan in den oorlog van 1870 1871 en leze eens na hetgeen geschreven is over de slechte gevolgenwelke de aanwezigheid van den Keizer bij het leger te velde had. Wel is waar zag men ook den Pruisischen Koning bij het leger te velde, doch daar Von Bismarck en Von Moltk.e zich in zijne omgeving bevonden en hij zelf militair is schaadde dat niet. 't Is waar, Napoléon I, die staatsman en veldheer beiden en bij uitnemendheid wasvoerde zijne legers zelf aan; maar men vergete niet, dat de organisatie van het toenmalig Fransche staatsbestuur de langdurige afwezigheid van den souverein gedoogde. Of zoo iets in Ihdië met den Gouverneur- Generaal mogelijk zoude zijnmeenen wij te moeten betwijfelen. Als Minister van Koloniën heeft de oud Gouverneur-Generaal Baud gezegd: „In 1811 was ik getuige van den verlammenden gang van zaken, toen de Encjelschen Batavia hadden bezet. De ambteharen, van het algemeen bestuur hadden zichtoen de Fncjelsche vloot ver scheen, naar het binnenland begeven met medeneming van eenige hoog noodige retroacta. Tan het gros der archieven en van elkander verwijderd, ontbraken de middelen en het gevorderd overleg om zaken van gewigt op eene geregelde wijze te kunnen onderzoeken en be slissen. Het nog voortdurend bestaan van het algemeen bestuur openbaarde zich bijna uitsluitend door het uitvaardigen van bevelen

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 153