148 zal beslissen of 't oorbaai' zij, het opperbestuur der kolonie, tot de hereeniging met het moederland, ter plaatse te gaan aanvaarden." Maar wenscht een zwak en besluiteloos Gouverneur-Generaal van die volmacht geen gebruik te maken, dan weet een energiek Leger commandant, die in waarheid het leger aanvoertwat hem te doen staat. Het leger zal hem steuuen! Uit de door Baud gesproken woorden valt ook te leerendat de Gouverneur-Generaal zich niet van het hoofdbestuur moet verwijderen. Er zijn uitzonderingen, zal men zeggen; zeker, ze zijn er: Daendels zou eene uitzondering geweest zijn. Maar men zou den Heer Be Waal vlijtig gelezen hebbende ook zeggen: al hebben de Gouverneurs-Generaal Van den Bosch en Baud de permanente verplaatsing van den bestuurszetel onvermijdelijk verklaardmet eene tijdelijke verplaatsing' kan men ook volstaan. Op bladz. 193 van het Bijhlacl dd. 12 November 1869 is door den Heer De Waal een plan geopperdvolgens welkbij 't behoud van Batavia als zetel der departementen van algemeen bestuurhet vertrek van den Gouverneur-Generaal naar de binnenlanden van Java tijdens een aanval op Batavia geenszins die staatkundige be zwaren hebben zou, die voor hare organieke verlegging plegen aan gevoerd te worden. Geen enkele militaire autoriteit heeft ooit die bezwaren geopperd, tenzij men Generaal Weitzel door zijne studiën op Indisch terrein als autoriteit beschouwemaar dan nog zal men na het talentvolle pleidooi van Majoor Kielstra in dit tijdschrift, de waarde van Weitzel's advies geschat hebbendat nog door den Heer De Waal aangehaald wordt om zijn plan aanneembaar te maken. Naar dat plan moeten de burgerlijke gewestelijke besturen zoo ingericht wordendat zijwanneer de Gouverneur-Generaal Java in staat van oorlog verklaart, zonder schokken van het departemen taal bestuur te Batavia kunnen losgehaakt worden. Daartoe moeten zij reeds in vredestijd niet louter voor plaatselijke, maar in een vrij grooten kring van landschappen voor algemeene behoeften zorgen. Hetzelfde denkbeeld werd nog eens door den Heer De Waal doch toen buiten de defensie behandeld. "Wij zouden niet durven zeggen dat het eene der utopiën van dien Minister is geweest, wanneer we niet wistendat zijne opvolgers Fransen van de PutteVan Bosse

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 155