bevelhebber der land- en zeemachtmaar alleen bepale, dat hij, als Opperlandvoogdhet oppergezag ook over het leger en de vloot heeft in de kolonie. Zoo eigenaardig' als het is, den Gouverneur-Generaal als hoofd der Regeering in Indiê het oppergezag te geven over de strijdkrach ten van den staat in de kolonie, zoo verkeerd is het, hem opper bevelhebber te noemen. Het eerste drukt een denkbeeld van macht uitdie in geene grenzen besloten iszoo als dat ook behoorthet tweede woord drukt daarentegen een onjuist denkbeeld uit, omdat het zich niet verbindt met het denkbeeld van specialiteit, maar zich buiten de krijgskundige wetenschap kan bewegen. Waarom heeft men het niet noodig geachtden Gouverneur-Ge neraal b. v. ook nog speciaal de titels van opperrechter en opper- comptabele te geven P Eerstens omdat het niet doenlijk is en twee- dens omdat het nergens toe dient. Maar dit is ook het geval met het opperbevel over leger en vloot. Het woord opperbevelhebber drukt een begrensd denkbeeld uit. Het veronderstelt een vakman, wiens verrichtingen als zoodanig binnen de perken der wetenschap van het vak moeten blijven. Staatslieden als GuizotThiers en Gambetta kunnen uitmuntende denkbeelden over onderdeelen der oorlogswetenschap hebben, zonder dat zij be hoeven te sehroomen, die in minder technische vormen te kleeden. Maar een Opperbevelhebber moet de wetenschappelijke vormen kennen en kunnen gebruiken, zonder tot onduidelijkheid of begripsverwar ring aanleiding te geven. Maakt iemanddie geen deskundige is, zich schuldig, door, op het begrensde gebied van den vakman ko mende, als dezen te willen handelen en ketterijen te plegen, dan maakt hij zich belachelijk. ])e opperbevelhebber heeft slechts de macht, welke hem door de voorschriften is gegeven, de oppergezag hebber is daaraan minder gebonden; deze geeft de algemeene begin selen aan, gene is voor de detailuitvoering daarvan verantwoordelijk. Er zijn er, die bewerende Koning is Opperbevelhebber van de legers en vloten van den Staat; de Gouverneur-Generaal is de ver tegenwoordiger des Koningsderhalve moet ook hij de opperbevel hebber van leger en vloot in Indiê zijn. Die redeneering is staats rechtelijk onjuist. Men zou met hetzelfde recht kunnen zeggen: de

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 157