Koning is onschendbaar, dus is de Gouverneur-Generaal ook onschend baar Keen, zóóver ging de Indische constitutioneele autocratie gelukkig nimmer. Wij hechten daarbij aan de waardigheid des Konings een geheel ander begrip dan aan die van zijn voor vijfjaren benoemden vertegen woordiger in deze gewesten. Wij leerden in onze jeugd, dat de Ko ning, de historische Oranjevorst is, bij de gratie Gods Koning der Ne derlanden, de afstammeling van den Redder des A7aderlands en diens schitterende zonen, die onze voorvaderen den weg der overwinning wezen, van een Willem III, den Koning van Engelanden een Wil lem II, den held van Quatrebras en Waterlooallen mannen, die de verdedigers des Vaderlands in de ure des gevaars met hun wappe renden vederbos vóórgingen! In het begrip van den Nederlandschen Koning ligt het begrip van Opperbevelhebber meer door de geschie denis dan door het staatsrecht opgesloten. Dat tweelingsbegrip heeft bij het Nederlandsche volk te diepe wortels geschoten om het te schei den. Men leerde onzen eerbied voor den Or«/evorst grondvesten op de schitterende daden zijner voorvaderen, die voornamelijk op de slagvelden van Europa verricht werden. Waar zijn de geloofsbrieven van een Gouverneur-Generaal, dat hij de aangewezen Opperbevelheb ber is? Ieder Prins der Nederlanden, ieder troonsopvolger ontvangt, bewust van de roeping die hij eenmaal vervullen kan, eene militaire opleiding. Hij moet het verzamelingspunt worden in de ure des ge- vaars. Maar ieder burger van den Staat, die Gouverneur-Generaal kan worden, heeft die militaire opleiding met gehad. Men kan doctor honoris causa worden door verdienste, zonder opleiding, en dien titel behoudt men levenslang. Wat moet men echter zeggen van den titel van opperbevelhebber van land- en zeemacht, dien iemand voor vijf jaren draagt, omdat hij Gouverneur-Generaal is Dat be grip is. zonderling. Nu eenmaal bij de Wet is bepaald, dat de Gouverneur-Generaal Opperbevelhebber van land- en zeemacht is, heeft men den Koning de bevoegdheid ontnomen om in tijden van gevaar of oorlog tusschen den Gouverneur-Generaal, die alleen als staatsman moet optreden, en de Commandanten van het Leger en de Zeemacht een man te plaat sen, die, als persoon van erkende krijgskundige bekwaamheden, het volle vertrouwen des Konings genietende, zonder te kort te doen aan

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 158