158 bied van liet Indisch administratief recht. Aan de specialiteiten om dit te onderzoeken voor het departement van Oorlog ten aanzien van a. technisch militaire onderwerpenh. comptabiliteitc. materieel beheer; d. personeele aangelegenheden; in verband met 1de belangen van de dienst; 2. de instructie van den Legercommandant; 3. zijne eigenaardige positie. Moeilijk valt het, dit punt hier willende bespreken, zich alleen te bepalen tot liet departement van Oorlog. Het vraagstuk der meer dere decentralisatie eischt toch eene gelijktijdige hervorming van alle departementen van algemeen bestuur en uitbreiding van de bevoegdheid der Directeuren. De oplossing daarvan zoude zelfs hare gegevens moeten zoeken binnen het gebied van het staatsrecht. "Wij willen daarover niet in onvruchtbare beschouwingen treden. De geschriften van den oud Minister van Koloniën De Waal leveren over dit on derwerp leerrijke beschouwingen. Zijn gezag op dit punt valt moeilijk te ontkennen. Iiij heeft recht als autoriteit erkend te worden boven alle Ministers van Koloniën en Gouverneurs-Generaal, die, vóór het bekleed en hunner hooge waardigheid, zijne Indische ambtenaarsloopbaan niet hebben gehad; welk eene loopbaan, is bekend. Sedert Baud de Indische centralisatie afkeurde, heeft Indië tele graaflijnen en spoorwegen, betere en meer vervoermiddelen gekregen. In weerwil daarvan is de afdoening van zaken door Regeering en Opperbestuur nog veel te traag. Dat komt omdat er sedert de vijftien jaren werkende organisatie van de departementen van algemeen be stuur door de Regeering geene partij is getrokken van de onder vinding, die zij opgedaan heeft om de vele aanrakingen van de Directeuren met de Regeering te verminderen. Wat zij op dat gebied gedaan heeft, geldt meer den vorm dan het wezen der zaak, enkele gevallen uitgezonderd. Al hare pcgingen tot vermindering vau werk waren geene of zeer zwakke pogingen tot vermeerdering van zelfstandig heid. Dit is de hoofdzaaken zoo lang zij niet met de hoofdzaak begint, zal het Indische regeeringstelsel een gebrekkig stelsel blijvendat geene kracht kan geven en in tijd van oorlog wederom een geïmproviseerd bestuur in het leven zal roepen! De Heer De Waal heeft de won- deplek van dat stelsel aangewezen. Luisteren wij naar hem„Bene zuivere verhouding van den G, G. tot de Directeuren brengt mijns

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 160