156 digen of een advies van een regeeringscollegiedat vaak de daartoe vereisclite militaire vakkennis mist. 't Is daarom meer dan eens gebeurddat dit collegie zich bij de behandeling van zuiver militaire aangelegenheden eenvoudig van advies moest onthouden, dat door den Gouverneur-Generaal gevraagd werd. Hiet alleen is meer zelfstandigheid voor den Legercommandant gewenscht hij een oorlog tegen een buitenlandschen vijand, ook bij expeditiën tegen een Inlandschen vijand moet dat het geval zijn. In tijd van oorlog of opstand moet de militaire macht in alle opzichten de sterke arm zijn, die onwil en verzet treffen en vernietigen kan, zonder de aan haar verleende bevoegdheid te overschrijden. Zoo was het tjjdens den oorlog op Java met de aan den Generaal De Koek verleende machtal trachtte de Commissaris-Generaal Du Bus hem ook hierin te kortwieken. Het verminderen van die macht voor den Britsch-Indischen Legercommandant door den Onderkoning Lord Canning was eene der oorzaken van den beruchten opstand, die Britsch-Indië op den rand des afgronds bracht. Een aanvoerder van eene expeditie, die het vertrouwen bezit van Opperlandvoogd en Legercommandant, heeft hetzelfde recht op die meerdere zelfstandigheid. Hij moet echter ondergeschikt blijven aan den Legercommandant en zich nimmer rechtstreeks verhouden tot den Gouverneur-Generaal, waardoor het gezag van den Legercomman dant ondermijnd wordt, zoo als de Gouverneur-Generaal Van den Bosch tijdons het legercommando van den Generaal De Stuers met de aanvoer ders der expeditiën tegen de Padri'sen Djambide Gouverneur-Generaal Loudon onder het legercommando van den Generaal Whitton en de Gouverneur-Generaal Van Lansberge onder het legercommando van deu Generaal De Neve met de militaire bevelhebbers in Atjeh vermeend hebben te mogen doen. Evenmin als de Gouverneur-Generaal zich aan het hoofd van het leger moet stellenevenmin is het wenschelijkdat de Legercommandant zelf expeditiën commandeert, zoo als de Generaal De Koek in 1821 tegen Palembang en van 1825—1830 op Java, de Generaal Cochius in 1837 tegen Bondjolde Generaal Van der Wijck in 1848 tegen Bali en

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 163