157 de Generaal Van Sivieten in 1860 tegen Boni. Verwijderd van het tooneel des oorlogsziet de Legercommandant de gebeurtenissen bedaarder en meer onbevangen dan wanneer hij zich te velde bevindt. Ook uit een administratief oogpunt is dat wenschelijker. De Leger commandant moet steeds het geheele leger commandeeren. De voor stellen om troepenvermeerderingdie hem te velde worden gedaan, moet hij kunnen toetsen aan den algemeenen toestand van het leger in verband met den politieleen toestand' in het overige gedeelte van Nederlandsch-Indië. Hij kan dat aan zijn departement liet beste nagaan. Is hij zelf te velde, dan wordt hij natuurlijk bij het departement tijdelijk door een officier van lageren rang vervangen. Is deze zelfs met machtiging van den Gouverneur-Generaal verplicht, den Legercommandant te velde er op te wijzen, dat som mige zijner voorstellen met bezwaren gepaard gaan om te worden ingewilligd, zoo is dit voor het gevoel van de hoogste militaire autoriteit onaangenaam. Het geval van een oorlog met een buitenlandschen vijand is na tuurlijk een geheel ander geval; dan is het hoofdkwartier, waar de Legercommandant is. Uit het vorenstaande zal men ontwaard hebbendat wij voor den Legercommandant geene onafhankelijkheid tegenover den Gouver neur-Generaal wenschen, die in strijd zoude zijn met het Regee- ringsreglement. Wij. wenschen slechts, dat hij tegenover den Opperlandvoogd in eene minder nederige positie geplaatst worde dan steeds het geval geweest is Wij wenschen, dat zijne positie, ten nutte van den Staat, meer aan zijne hooge waardigheid en zeer gewichtige betrekking evenredig zij. Wij wenschen, dat men zijne instructie, even als die van andere hooggeplaatste Nederlandsche ambtenaren alsnog bij Staatsblad publi- ceere. Waarom niet? Dat men die instructie zeer geheim houdt, is een bewijs, dat zij slecht is. Wie eene andere reden daarvoor weet, zegge het ons. Eene instructie voor den Legercommandant moet in breeden en ruimen zin worden ontworpen. Zij moet slechts in zóóverre eene in terpretatie zijn van het Regeeringsreglementdat de Legercommandant

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 164