164 kunnen blijven voldoen, dringend uitbreiding behoeft. De noodza kelijkheid voor die uitbreiding zal dan ook, geloof ik, weinig tegen spraak vinden. De uitrusting. Zal het bataljon steeds tot den strijd gereed zijn, dan dient de vredesuitrusting van den soldaat volmaakt dezelfde te zijn als die in oorlogstijd en moet geen tijd verloren gaan met het in ontvangst nemen van eene velduitrusting, zoodat nadat de order tot oprukken gegeven is, niets te doen blijft dan het uitreiken van patronen. Het is eene noodelooze omslachtigheid om den soldaat twee ver schillende uitrustingen te geven. Is de kleeding, die hij in het gar nizoen draagt, te velde niet geschikt, dan moet zij ook in het gar nizoen afgeschaft worden. Is een ransel te velde ondoelmatig, laat dien dan ook in het garnizoen vervallen. De groote oorlogsondervinding, die wij in de laatste jaren hebben kunnen opdoen, heeft ons ruimschoots in staat gesteld om te weten wat te velde practisch en wat onpractisch is en ik geloof, dat de meeningen op dit punt niet veel zullen verschillen. In de eerste plaats is er van de beide voorwerpen, ransel en kleedingtasch, waarin de soldaat zijne kleeding en uitrusting moet bergen, één te veel. Een ransel heb ik in de vijf laatste jaren in Atjeh nimmer bij het uitrukken zien dragen. Zooals dan ook de Kaptein Bijleveld zegt in de vijfde aflevering van den loopenden jaargang van dit tijdschrift, kan de ransel gerust afgeschaft worden. Het is een onnut voorwerp. De hoog noodige kleedingstukken, die door den soldaat bij 't ageeren worden medegevoerd, kunnen in den broodzak worden geborgen. Daarentegen zou ik de kleedingtasch, die toch niet door den sol daat wordt gedragen grooter of door eene kist van bepaalde af metingen vervangen willen zien. Die kist of kleedingtasch moet zoo groot zijn, dat alle kleeding- en equi- pementstukken daarin geborgen kunnen worden. Dit is op het oogenblik niet het gevalzoodat bijna ieder soldaatéén of meer particuliere kisten bezitwelke hij, hoewel er dikwerf niet veel meer dan eenige vodden in

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 171