- 170 Donderdag. 3e en 4e compagnie schijfschieten. s morgens j le en 2e velddienst. 's voormiddags 10,}11 uur theorie voor allen. 's namiddags 56 uur oefening in de Bataljonschool. Vrijdag. 's morgens Bataljon- of Linieschool of militaire marsch. 's voormiddags 10}11 uur theorie (geen theorie zoo er een marsch heeft plaats gehad). 's namiddags 56 uur oefening in de Compagnieschool. Men zal waarschijnlijk zeggen, dat ik met bovenstaande dienst regeling véél, misschien te véél, van officieren en minderen eisch. Dit is mogelijkmaar laat ons erkennen, dat er veel gedaan en veel geëischt moet worden om de Infanterie van het Indische leger weder die geoefendheid en discipline terug te geven, welke het zoo hoog noodig heeft om op den naam van goed leger aanspraak te kunnen maken. Het moet ophouden, dat men bijna dagelijks in de dagbladen kan lezendat Boegineezen, Javanen of Europeanen zich aan rooverijen en dieverijen hebben schuldig gemaakt en den rustige burgers overlast hebben aangedaan. Aan dien toestand moet een einde komen. In de vorenstaande bladzijden heb ik getrachtaan te toonen wat in de eerste plaats noodig is om de Infanterie van het Indische leger voor hare taak geschikt te maken. Is daaraan voldaan en wordt te gelijkertijd gezorgd voor eene goede aanvulling en voor de oprichting van eene Kaderschool, dan hebben wij reeds veel gewonnen. Mag het een zeer verblijdend feit heeten, dat in de laatste tijden aan de defensie van Indië de noodige aandacht wordt gewijd, zoodat wij op dit belangrijk punt misschien weldra tot eene gewenschte oplossing zullen geraken, zoo vergete men nietdat het beste defensie stelsel weinig zal batenwanneer niet de levende strijdkrachten in voldoend aantal aanwezigbehoorlijk georganiseerd en uitstekend bewapend zijn. Weltevreden10 Juni 1881. L. Lange, Luitenant der Infanterie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 177