ben voor den beoordeelaar van mijn geschrift ik herhaal de woor den van O. „al zeer weinig waarde". O. meent, dat de Generaal V. S. niet verguisd is, maar dat hij daar entegen lof en eer heeft ingeoogst. Wel zekerHij is allerliefst behandeld Daarom schreef waarschijnlijk de particuliere corres pondent van het Bcctaviaasch Handelsblad den 21 Januari 1875 uit s Hage„Het gezeur over de vraag, wie de verantwoordelijkheid van den Atjeh- oorlog moet dragen, is nu wat geluwd en heeft plaats gemaakt voor overvloedige bespotting van den Generaal Van Swietenschimpscheuten op de hem toegezonden adressen van hulde en op den gouden beker, die hem vereerd is, smaadredenen over de gevoelens van menschelijkheid, die zijne handelingen bestuurd hebben, alles gereleveerd door opvijzeling van Generaal Verspijck. Daarom ook achtte de bekwame schrijver van „Eene stem uit Indië over het onpartijdig oordeel van den heer W. A. Van Beesvoor komende in den jaargang 1879 van dit tijdschrift, zich zeker gerech tigd om te spreken van „zijne animositeit (die van den Heer Van Bees), van zijne openlijke of bedekte aanvallen op Generaal Van Swietenvan „zijn zoeken naar spijkers op laag water", van zijn feilen strijd tegenover den door aanhoudende aanvallen reeds genoeg afgematten vijand" en van „zijn in brochures en courantenarti kelen geuite denkbeelden over het beleid van den Generaal V. S., waarbij hij in Kapitein Borel een volgeling of medestrijder had gevon den". En ook zeker daarom heeft de recensent van het boek des Heeren Borel in de eerste aflevering, jaargang 1879, van dit tijdschrift geschrevenQuand vons voijez un homme attaqué avec acharnement avec furiepar toute sorte de genssoyez sur que eet homme a une valeur et qu'il ij a la-dessous quelque bonne et forte qualité en jeu. Eene beschouwing van Sainte Beuvedie Generaal Van Swieten mag ont houden na al de aanvallen op zijn beleid bij de tweede Atjehsche expeditie." De tegenstanders van den generaal V. S. hebben volgens O. een „Holle frazen, snorkende proclamatiën", enz., enz. Zie liet boek Tan Borel.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 180