181 Maar wist men tijdens de landing of ten minste een paar dagen later meer van die Koerong Tjoet en die Tjipandjctng dan liet „Bu reau voor de krijgstoerustingen" geleverd had? Wel neen! Duidelijk "blijkt dit uit het journaal van den opperbevelhebber, zoo als dat is gepubliceerd in de Jcivasche courant van 6 Januari 1874. Daai toch leest men, dat de tweede bevelhebber in den avond van den 10en December 1873 berichtte: „dat hij nog maar aan het begin der Koeala Gighen was tegenover Runtoe, tevens rapporteereude, dat hij nu de geheele Koeala Gighen om moest loopen, (y) om daar te komen, waar de Koeala Tjoet beginthij zou trachten dit den volgenden morgen nog ten uitvoer te brengen. Hij verzocht de Marine voor hem uit te vuren en vooral Kottci Pohama te teisteren, aan gezien hij daar om heên moest." (ik cursiveer.) Maar op den llen December? In antwoord op het bericht van den tweeden bevelhebber, zond de opperbevelhebber in den avond van den 10en December den last om den volgenden dag niets te verrichten, voor dat hij aan wal was. Na in den morgen van den llen het bivak te hebben bereikt, zond hij twee verkenningen uit, de eene onder Kolonel Schultzedie ongeveer i uur ver, dus niet tot aan de eigenlijke Koerong Tjoet kwam, en eene andere onder den Luitenant-Kolonel Engelin zuidelijke richting, die op 1200 M. afstand een breeden en zeer goeden weg ontdekte. Wat betreft het bestaan, laat staan de bevaarbaarheid van zijtakken van de Koerong Tjoetwas men echter nog even ver. Men wist, Waarvan men later niet meer gehoord heeft. (f) Natuurlijk had er van omloopen geene sprake kunnen zijn, als men geweten had, dat men eerst op de Koerong Tjoet en later op de Tjipandjctng zou stuiten. Dat 3400 M. westelijker ligt. Waar liep die weg naar toe? Bleef hij goed? De uitkomst heeft bewezen van neen. Kampongs vormden aan weerszijde défilés en 3600 M. verder stuit men op de ICoerong Tjoetwaarna, zoo als later gebleken is, de weg niet meer bestond; dan sawahs, waarvan men in het journaal van den Generaal Wiggers van Kerchem dd. 3 October 1876 leest, dat het geheele terrein (sawahvelden) of grootendeels tot IJ voet onder water stond of in ware modderpoelen was herschapen. Zou het in December 1873, een paar dagen na het eindigen der zware regens anders geweest zijn? Wiggers van Kerchem keerde naar den Kraton terug en marcheerde zonder legertros.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 188