191 forceeren van den overgang medewerkten en de rest, gedeeltelijk binnen weinige minuten, gedeeltelijk binnen weinige uren kon medewerken. Maar er is meeren wel a. Te Lambaroeeen overgangspunt gelegen in de nabijheid eener sterkte, sedert twee jaren door ons bezet; te Lemboeden over tocht te verrichten uit een kampong, pas door ons veroverd en op 20 minuten afstand van een bivakeerst sedert zes dagen bezet. b. Te Lambaroede vijandelijke oever volkomen beheerscht door het concentrisch vuur der onzen; te Lemboe de stelling des vijands parallel met de onze. c. Te Lambaroeaan de overzijde der rivier eene sawahvlakte, slechts langs de oevers begroeid; te Lemboe versterkingen in be groeid terrein. cl. Te Lambaroebehalve Oleh ICarang op 5500 M., nog Pango op 3000 M. van het overgangspunt, beide posten aan den overkant der rivier en sedert 1876 door ons bezet; te Lemboe het terrein aan de overzijde der rivier geheel in de macht des vijands. Is 't genoeg? «Waarom toch dat meten met twee maten? Greef ieder, wat hem toekomt. En vooral, tracht niet den eenen in de hoogte te steken, om den anderen te doen dalen. Zou O. als commandant eener vesting, gesteld, dat de vijand zijn front van aanval koos, waar de nadering de meeste bezwaren opleverde, aan die zijde van het in den weg leggen van hindernis sen afzien en niet trachten, zijn tegenstander verliezen te berokke nen en zoolang mogelijk op te houden? Die vraag in antwoord op hetgeen O. zegt omtrent de groote vrees der Atjehers voor eene omtrekking langs de oostzijde van den Kraton. De feiten, vermeld op bladz. 92 en 96 mijner „Open brieven", bewijzen volstrekt niet, datzoo als O. zegt het plan om den Kraton door een geregeld beleg te doen vallenwerkelijk heeft be staan. Immers zou men, had het laatste in de bedoeling gelegen, hebben moeten beginnen met eene zoo volledig mogelijke inslui- Te Pango werd een vlot op prauwen als gemeenschapsmiddel tusschen beide oevers gebezigd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 198