194 bevelhebber dacht er anders over, want hij vergat niet, er in zijn journaal melding van te maken, terwijl hij bovendien op bladz. 280 van „De waarheid, enz." gaarne erkent, dat hij van 1 oelcoe Nek nu en dan nuttige wenken kreeg. Waarom zou hij niet? Tot aan den 16cn tastte men in het duister. Door het wijzen van den weg en het aanbod van een gids kreeg men het noodige'licht en door de komst der troepen van Padang werd het gevormde plan uitvoerbaar, zon der het karakter eener avontuurlijke onderneming te bezitten. O. begrijpt niet, waarom ik een geheel hoofdstuk aan de belegering van Bondjol heb gewijd.Ik wel.In de eerste plaats, om aan te toonendat het zelfs in Indië niet altijd zoo voor den wind gaat, als O. met zijne geestverwanten op 't papier pogen te bewijzen, dat bij de 2e Afjehsche expeditie had kunnen plaats vinden. In de tweede plaats, omdat de heer Boreldie veel pijlen op zijn boog heeft, afkeurt: a. dat men niet dadelijk alle pogingen in het werk gesteld heeft om den Kraton geheel in te sluiten; b. dat geene bepaalde orders tot eene geregelde nadering der gracht en het aanleggen van batterijen op korten afstand dei omwalling zijn gegeven; (f) c. dat het plan om met de dubbele sappe den Kraton te naderen en vervolgens in de omwalling bres te leggen niet is doorgegaan. O. stemt immers toedat krijgskunde geene wiskunde is. Tot het beoordeelen van de meerdere of mindere waarde van zeker plan bestaat daarom geen betere maatstaf dan hetgeen de ondei- vinding in overeenkomstige omstandigheden heeft geleerd. En daar nu de positie van Bondjol., zoo als ik op bladz. 59 en 60 der »Open brieven" heb aangetoondbehalve dat ze in een bergland lag en aan de oost- en zuidoostzijde werd gedomineerdwel eenige over eenkomst had met die van den Kraton in Atjehheb ik door t verhaal van de operatiën tegen dien versterkten kampong in de tweede plaats willen doen zien Zie de Javasche courant dd. 6 Februari 1874. Journaal opperbevelhebber. Bladz. 25 van „Onze vestiging te Atjehdoor G. F. W. Borel. (f) Idem. Bladz. 30.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 201