BOEKBESCHOUWING. Handboek der Pionierkunst voor het Nederiandsche leger door C. J. Snijders, le Luitenant-ingenieur, enz. Schiedam, H. A. M. Roelants. Afl. 1—4, 1880. Prijs 4,25. Zooals blijkt uit het prospectus van bovengenoemd handboek en de aankondiging daarvan, voorkomende op bladz. 735, aflevering 11 van den „Militairen Speclator," jaargang 1880, bestond in Nederland reeds geruimen tijd behoefte aan een deugdelijk werk over Pionieikunst. Nog meer is dit, naar onze meening, het geval in Nederlandsch-Indiëwaar tot heden toe nog geen enkol bruikbaar werk over Indische pionierkunst in druk werd uitgegeven. De officieren van het Indische leger dan ook, die niet in de gelegen heid waren, door detacheering bij de genietroepen eenige practisclie kennis op het gebied van den Pionier op te doen en nogtans het een en ander omtrent den werkkring der technische troepen wenschten te leeren, hebben zich steeds moeten behelpen met geheel op Europeesche toestanden gebaseerde handleidingenwaardoor zij uit den aard der zaak niet alleen een zeer onvolkomen, maar dikwijls een verkeerd inzicht ver kregen omtrent de werkzaamheden van den pionier in Indié Hoopten wijbij het ontvangen van de mededeelingdat de Heer C. J. Snijders eene nieuwe handleiding over Pionierkunst in bewerking had, dat deze ook omtrent Indische toestanden belangrijke gegevens zoude bevatten, bitter werden wij in die verwachting te leur gesteld. Ondanks het feit toch, dat de Heer C. J. Snijders twee jaren in Indië heeft doorgebracht en gedurende dien tijd bijna voortdurend bij de Genietroepen te velde is gedetacheerd geweest, is zijn werk, voor zoo verre uit de reeds verschenen afleveringen kan worden beoordeeld, uit sluitend voor Europeesche toestanden ingericht en zijn wij in Indië met de uitgave van dit werk, nog even ver als jaren geleden. "Wel bevat het ook voor den Indischen pionier nuttige wenken en

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 228