229 transigeeren nopen, zoo vragen wij, waarom niet bij Algemeene order den corps- of militairen commandanten voorgeschreven om ten aanzien van de zoodanigenvan wie blijken mocht, dat het verlaten van de dienst de drijfveer is geweest van een militair misdrijf, dat geen in grijpend karakter heeft, eene disciplinaire straf toe te passen. Zoo zouden vele zaken van den krijgsraad naar den disciplinairen rechter Verwezen worden. Dit wenschen wij nogtans niet, zoolang de mid delen om de discipline te bewaren, zoolang de krijgstuchtelijke straffen niet anders worden. De Algemeene order N° 10 van 1877 behoort dan in de eerste plaats in de snijkamer gebracht en zoodanig ontleed te worden, dat haar beeld onkenbaar zij. Die Algemeene order maakt artikel 31 van het Reglement van krijgstucht bijna krachteloos. De 2° klasse van militaire discipline kan voor hen, die ongevoelig zijn voor stiaffen en vermaningen, eene geduchte straf wezen, maar zij behoort anders toegepast te worden; die straf moet in iets anders zitten dan in die 2 voor de pet. Bij de strafdetachementen behooren de daarmede versierde mili tairen t'huis, niet bij de corpsen, niet in de zelfde chambrée dei- goed oppassende soldaten. 'tis eene quaestie van geld; de zaak wordt onmogelijk, hoort men reeds zeggendoch wat kost geen geld? "Wij vreezen, dat men zich een te hoog denkbeeld vormt van de meerdere kostendie de straf detachementen zullen eischen. Menigmaal werd, zoo als wij vernamen, een individu niet te Klatten of Ngawi geplaatst, omdat er geene plaats meer was bij die straf detachementen. Niet altijd werd dit als motief opgegeven, maar menig velletje papier eerst volgeschreven, om verantwoording, en nadere verantwoording te eischen of in te dienen, waarom niet de geheele rei van disciplinaire straffen eerst toegepast was. Menig chef, soesah moede, zal wel liever toegevendheid tegenover een onwaardig sujet hebben gebruikt, alleen maar om niet ter verantwoording geroepen te worden. Het doorloopen van alle disciplinaire straffen moet geene noodza kelijkheid zijn voor eene plaatsing bij de strafdetachementen. Een enkel feit moet uit zijn aard kunnen belissen tot die plaatsing. Men

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 236