230 weet algemeendat plaatsing te Klatten en Ngawi niet licht toegestaan wordt. Van daar dan ookdat de voordracht tot plaatsing bij een dier detachementen voor den betrokken persoon geheim gehouden wordt; want het niet toestaan der voordracht schraagt de krijgs tucht niet. Behoort de plaatsing bij een der strafdetachementen tot de hooge uitzonderingenniet licht kan een weerspannig individu zelfs in de 2° klasse van militaire discipline geplaatst worden. De soldaat moet de zwaarste disciplinaire straffen voor het zelfde feit bereids hebben ondergaan; en wij vragen of dit voor alle misdrijven aangaat. Behoeven wij misdrijven te noemen, die hier eene uitzondering moesten toelaten Is het niet bekendhoe in Nederland sommige liederlijke sujetten behandeld worden, zelfs dan wanneer op eene gerechtelijke vervolging vrijspraak volgde? Hier in de tropen zijn wij echter humaner, ook in de wijze van tenuitvoerlegging van straffen, tIs verkeerd, dat spel, dat met de krijgstucht wordt gespeeld. De krijgstucht moet gestreng zijn. Heeft men vreesom de discipli naire bevoegdheid van den militairen chef uit te breidenmen neme zekere restrictie; men bepale bijv., dat plaatsing in de 2e klasse van discipline door een raad van officieren zal worden uitgesprokendie bij de veldbataljonsuit de kapiteins en den luitenant-adjudant, gepresideerd door den bataljonscommandanten bij detachementen van een of meer compagniën uit den commandant van het detachement en een bepaald aantal officieren moet bestaanterwijl voor kleinere detachementen, waarhij slechts een a twee officieren zijn eene gemo tiveerde voordracht aan den corpscommandant moet worden ingediend, die daarop een raad bijeenroept. Die raden moeten summier onder zoek instellen en zonder uitgebreide schrifturen beslissen over de al of niet plaatsing in de 2e klasse van militaire discipline. Deze uit spraak moet o. i. in het hoogste ressort zijn. De 2e klasse van militaire discipline worde dan ook van de corpsen of detachementen verwijderd. Op de hoofdplaats van elk militair commandement vereenige men de in dien strafcursus te plaatsen militairen, afgezonderd van de overige kameraden, in kazernes of straf kampementen. Zij behooren afzonderlijk alle diensten te ver richten men late hen vooral exerceeren. Geen beter middel om

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 237