231 een soldaat te disciplineeren dan exercitiën, vooral detailexercitien waarbij flinke instructeurs, zoo als wij die in onzen recrutentijd kenden, wier verschijning voor het peloton eiken lust tot tegen spraak of gekscheren uit ons hoofd verbande en wier commando's een electrischen schok teweegbrachten, die als het ware het be- volene ten uitvoer brachten. Die mannen, waar zijn ze geblevendie steunpilaren der krijgstucht, die onderofficieren van voorheen? Hun, die den strafcursus doorliepen, moet de daarin doorge brachte' tijd onuitwisclibaar in 't geheugen blijven; dan zullen zij, in de gewone klasse van militairen teruggekeerd, hunne lotgevallen verhalen en anderen afschrikken. Maar thans is de 2e klasse van militaire discipline niet veel beteekenend. De soldaat krijgt halve soldij, de andere helft wordt voor hem gespaard, met rente liefstheeft hij schuld aan den lande, dan staat deze zelfs stil. De soldaat verliest zoodoende eigenlijk alléén den tijd van reëngagementfeitelijk niets meer. De gewone middelen van bestraffing zijn werkelijk met voldoende, om den echten militairen geest in ons leger te handhaven. De zware diensten in de groote garnizoenen, vooral de wachtdiensten, zijn zóó drukkend, dat menig soldaat eenige dagen op den loop gaat, om eens 14 dagen provoost te krijgen en veertien dagen te kunnen uit rusten. De straf wordt uitspanningOok zoekt hij rust m het hos pitaal. Weet men dit niet? Maar neen, 'tis te wel bekend. Weet men ook niet, dat goedverkoopen een kwaal is, waar geen einde meer aan komen zal? Weet men niet, dat het aanhouden van kleedinglijste» een schier ondoenlijk werk wordt? Ach, dat weet men ook, en toch, de zaak blijft zoo als ze isde soldaat mag geen ba- rang-barang verkoopen; alle statistische opgaven te zamen verhelpen het kwaad niet. Immers, zich richtende naar de Algemeene order 10 van 1877, kan de soldaat vele malen zich van zijn goed ontdoen, voor dat hij in de 2e klasse van militaire discipline geplaatst mag worden? Heeft een soldaat zijn eersten term achter den rug, dan wordt zijne plaatsing in de 2e klasse van militaire discipline nog moeilijker, want dan zal men in het oog moeten houden, dat hij binnen een jaar tijd minstens drie malen provoost- of cachotstraffen

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 238