234 Koninklijk besluit gewijzigd? Mag hier sprake zijn van eene toe passing van het slot van artikel 214 van het Crimineel Wetboek? En toch, het is een feit, dat bij Algemeene Order N°. 5, 1 van 1843 de suspensie afgeschaft is. Met den considerans dier Algemeene order kunnen wij ons niet vereenigen. Een gedegradeerde verliest meestal de hoop van weder te zullen opklimmen tot zijn vorigen graad en dat leidt hem niet tot het inslaan van den weg tot verbetering, iets, waartoe elke straf behoort te leiden. Heeft men niet voor gedecoreerde onderofficieren eenige controle op de toepassing der straf van degradatie in het leven geroepen, om te voorkomendat zij hun ridderkruis enkel en alleen door de macht van hun corpscommandant verliezen? Wij komen daartegen niet op en juichen het zelfs toe, maar wij zouden gaarne zien, dat niet alleen gedecoreerde onderofficieren gewaarborgd worden tegen willekeur of dwaling. Het is zeer hard, om, na jaren lang als on derofficier gediend te hebben, na eene degradatie met het soldaten- gagement de dienst te verlaten. Wij twijfelen niet of ieder corps chef houdt daarmede rekening en tracht met de hand op het hart rechtvaardig te zijn; maar hoe vaak zal het niet gebeurd zijn, dat bij inspectiën over een corps de een of ander corpscommandant zich verantwoorden moest over te groote toegevendheid ten deze? De inspecteur, die geen strijd te voeren had met plicht en geweten, die zich daarover wellicht verheugt, hij roept nogtans den corps commandant ter verantwoording. Geheel anders zoude het zijn, wanneer ook over degradatie een raad uitspraak deed, na een summier onderzoek. Er valt veel over dit onderwerp te zeggen. Maar met eene zucht opperen wij de vraag of dit geen onbegonnen werk is. Een rechtsgeleerde, die eenige jaren het ambt van auditeur militair uitoefende, gaf onlangs in dit tijdschrift een concept ten beste van een Militair Strafwetboek. Hij had den moed aan het werk te tijgen; hij werd niet afgeschrikt door het bewustzijn, dat alle ontwerpen, rakende militaire wetten of voorschriften, slechts dienen om den stapel van dien aard in 's Rijks archieven van Oorlog en Justitie in omvang te doen toenemen!

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 241