HET OORLOGVOEREN OP SUMATRA. VervolgZie aft. ,N° 8.) De Maleiersdie onze expedition volgen, moet men dus ook gedu rende den marsch tusschen de colonnes plaatsen. Bij het retireeren kan men hen vóór de colonne laten marcheeren of met het geschut, de munitie en de vivres tusschen de uit de flank marcheerende colonne plaatsen. De geregelde troepen marcheeren dus rechts en links daarvan, op een of twee gelederen, de manschappen van elk gelid gewoonlijk op 1 of 2 pas distantie van elkander, om hen en den trein te dekken. De manschappen van het buitenste gelid onderhouden alsdan een gestadig tirailleurvuur, hetwelk voldoende is om den ons volgenden vijand in bedwang te houden, indien het retireeren der colonne slechts ordelijk geschiedt. De troep kan ook in colonne retireeren; dit hangt van den weg af, die gevolgd wordt. Ook dan moet de troep op de flanken door tirailleurs worden gedekt. Even als hoven gezegd is, moeten de Maleiers alsdan tusschen of voor het gros der colonne marcheeren. Men zorge steeds voor eene goede voorwacht en eene sterke achter- wacht beiden alleen uit geregelde troepen bestaande, en houde boven dien een peloton Europeanen ter beschikking, tot dekking en om, zoo noodig, den vijand mocht hij onzen troep aanvallen terug te drijven; doch men zorge er steeds voor, dat onze geregelde troepen den vijand niet verder vervolgen dan volstrekt noodig isopdat zij door den vijand in geene hinderlagen worden gelokt. Gedurende die vervolging houdt de retireerende colonne halt. Ook is het dikwijls voldoende om de retireerende colonne, te dicht door den vijand op de hielen gezeten wordende, hetzij uit de flank of in colonne, met tirailleurs op de flanken marcheerendete doen halt houden en een langzaam tirailleurvuur onderhouden door het gelidnaar 'svijands zijde gekeerd, en daarvan van tijd tot tijd een man een pas rechts of links te laten doen en een schot afgeven, waardoor men, daarmede eens

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 243