Ö39 Generaal Riesz en den Luitenant-Kolonel Elout streed, rukte de Majoor De Quayonder liet blazen van den stormmarschde vijandelijke linie van de noordoostzijde binnen en de aanzienlijke macht vijanden die reeds driemalen onze hoofdmacht had doen terugdeinzen, vluchtte nu met overhaasting na den onverwachten aanval van het kleine detachement van De Quay. Deze kleine list bezorgde ons Kamang, waarvoor wij reedsna herhaalde mislukte proeven tot binnendringen der vijandelijke linie, den Majoor Du Bus en een groot aantal dooden en gewonden verloren hadden. Bij den aanval op Alaban, tegenover welke plaats onze troepen met eene aanzienlijke macht reeds drie dagen gestreden en 50 gesneuvelden benevens ruim 100 zwaar gewonden bekomen haddenwas men reeds bedachtterug te trekken, had niet de Luitenant-Kolonel Elout den Kapitein Veltman opgedragen, met zijne Europeanen te trachten, een ander punt dei- vijandelijke versterking binnen te dringen. Dit geschiedde met dat gelukkig gevolg, dat Veltman met zijne troepen binnendrong op het zelfde oogenblikdat Elout een nieuwen aanval waagdeen binnen een uur strijdens werd men toen meester van Alaban. Zoo voordeelig als deze op kleine afstanden gecombineerde bewe gingen zijn, zoo nadeelig zijn meestal de gecombineerde aanvallende bewegingen op grootere afstandenzoo als met die tegen Bondjol in October 1833 gebleken is, toen de colonnecommandanten te ver van elkander verwijderd waren om elkander, zoo noodig, te kunnen onder steunen of berichten toe te zenden, waardoor men dat ongelukkig resultaat verkregen heeft, dat de eene colonne na de andere met meer of minder verlies moest terugtrekken en de hoofdcolonne bijna niets van belang heeft kunnen doen. Even voorzichtig als men moet te werk gaan na de inneming van eene vijandelijke benting, door de hoofdmacht te verzamelen en alle voorzorgen te nemen bij de keuze van een goed bivak en een be hoorlijk te verdedigen terrein, even omzichtig moet men zijn als men eene bres geschoten heeft in de vijandelijke borstwering en den storm wil wagen. Het gros des vijands zal dau onder dekking van eenig terreinvoorwerp meer achterwaarts de wijk nemen en eenige mannen laten staan om onzen troep het denkbeeld te geven, dat men ons daar zal afwachten. Zoodra onze troepen tot den storm overgaan,

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 246