en het vee en alle roerende goederen weggevoerd zijn, In zoodanig geval zij men zeer op zijne hoede; vooral wanneer men zich in berg-, ïots- en boschachtige streken bevindt en over smalle wegen en rivieren gaan moet. Men kan er dan zeker van zijn, dat de vijand zijne vrouwen en kinderen en zijne eigendommen op veilige plaatsen ge bracht heeft en, geholpen door het bergachtig terrein van Sumatra dat hem zoo vele voordeelige positiën aanbiedt, steeds trachten zal, onze troepen hetzij aan het hoofd of aan den staart, hetzij op de flanken der colonne telkens aan te vallen of aanhoudend te verontrusten, door, steeds bedekt opgesteld, den troep van de verschillende hoogten nabij de marschlijn te beschieten, waartegen weinig gedaan kan worden, wil men den troep niet te veel splitsen. In zoodanig geval zij de ex peditiecommandant er -vooral op bedacht om aan de rivieren, bruggen of doorwaadbare plaatsen, die hij bij een terugtocht weder passeeren moet, eene kleine macht achter te laten om van die punten meester te blijven en die althans in een verdedigbaren staat te behouden tot dat de hoofdmacht kennis heeft bekomen van de voornemens des vijands en hulp gezonden heeft om te beletten, dat die punten in 's vijands handen vallen. De Luitenant-Kolonel Vermeulen Krieger dacht in een goed gezind district te marcheeren, toen hij wilde onderzoeken, waaraan het te wijten was, dat van tijd tot tijd enkele zijner jagers langs de wegen van Bondjol naar Pisang vermoord werden. Op marsch naar Bondjolwaarvan men toen reeds ongunstige berichten vermoedde, vond hij alle wegen en bruggen nog in een goeden staat en de bevolking aan den veldarbeidte Pisang komende, vond hij vele bewoners afwezig, marcheerde nog een eind verder en liet toen den 2en Luitenant der Infanterie, militairen commandant van Bondjol G A. G. I. De Wauthierbij zich komen om van hem het een en ander omtrent den toestand van het oogenblik te vernemen en met hem te overleggen, wat gedaan zoude kunnen worden om die moorden te doen ophouden. Beiden hadden nog de beste vermoedens van de goede gezindheid der bevolking; althans de militaire commandant van Bondjoldie nog niets verontrustends had gezienhoewel de Luitenant- Kolonel Vermeulen Krieger slechte voorteekeuen meende te vinden' in het aanhoudend vermoorden van alleen reizende militairen en het bijna geheel verlaten van Pisang door de bevolking. Van daar naar 16

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 248