255 Riesz met eene troepenmacht van Java tot hulp te Packing kwam opdagen. Ten einde zulke Manische hoofden aan onze zijde te houden, ia men wel verplicht, iets toe te geven. Niettemin heeft de onder vinding ons geleerd, dat wij veel kunnen voorkomen, zonder aanstoot te geven, door zoodanige maatregelen te nemen, dat wij de zendelingen des vijands het eerst ontmoeten, door verkleede Manische onderoffi cieren of parlementairs, onder eene behoorlijke dekking, naar de ge vluchte overwonnen bevolking te zenden. Welke voorzorgen moet men nemen, zoodra men vermoedt, dat er een opstand zal uitbreken Dikwijls gebeurt het, dat men in tijden van spanning steeds de tachementen militairen van de eene naar de andere benting zendt, om den verwachten opstand te beletten als ook om de communicatie tusschen de verschillende posten open te houden. De officieren, wien men het bevel over zulke detachementen toevertrouwtmoeten beproefde militairen zijn. Zij moeten nauwgezetheid aan omzichtigheid en fermeteit paren, zonder welke begaafdheden zij meer kwaad dan goed zullen stichten. Zij moeten hun marsch met de grootste omzich tigheid leiden, op alles letten en zich nooit door voorgewende ge dienstigheid der bevolking op hun weg laten misleiden en vooral niet in een kampong laten lokken en zoodoende in een valstrik loopen. Zij volgennaar gelang van omstandighedende zelfde regels opdie in Europa worden voorgeschreven aan een officier der Infanterie, op verkenning uitgezonden in de nabijheid des vijands of in 's vijauds land. Zij moeten op alles letten, wat hen voorbijgaat, hun troep goed gesloten houden en steeds slagvaardig zijn. Zij moeten nimmer 'laten rusten in de nabijheid van kampongs of plaatsen", waar zij overvallen kunnen worden. Officieren, die deze dienst moeten verrichten en de begaafdheden bezittenwaarvan hier boven sprake iskunnen den Staat groote diensten bewijzen, dewijl zij door hunne oplettend heid en omzichtigheidzonder eenig wantrouwen te tooneneen reeds smeulenden opstand kunnen verhinderen door hunne waakzaamheid op marsch, omdat de bevolking, ziende, welk eene orde er overal hoerscht, bevreesd zal zijn, iets van belang te beginnen, terwijl daarentegen onbedachtzame officieren, die slechts hun troep laten loopen en aan niets anders denken dan aan het afleggen van den

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 262