261 beweging gebruikt waren, Penajoengenz. even ontbloot waren ge bleven als op den 13en het geval was, 2 halve bataljons plus eene compagnie 950 man voor de omtrekking en J- bataljon 400 als reserve, dat wil zeggen voor de omtrekking de helft der sterkte, die op 23 Januari daartoe gebezigd werd, en in 't geheel 924 man minder.-Daarbij vergete hij echter niet, dat op den 7en èn tot het bezetten der Mesigit èn tot het bewaken van de voorwerken en Kam pong Djawa èn tot het bezetten van Penajoeng eene grootere macht noodig was dan op den 23en en zelf dan op den 13en, toen onze tot en me.t den 6™ genomen positiën, zoo als ik zoo even zeide, te zeer verzwakt waren, omdat toen den 7en de vijand door het bombar dement, de voortdurende epidemie en de geleden ontberingen nog niet zoo veel geleden had als op den 23en. De macht, waarmede de tweede bevelhebber op den 23™ Januari 1874 uit Petjoet de operatie ondernam en waarmede hij om 't gevaar te ontgaan, in eene ongunstige positie slaags te gerakenreeds ten vier uur des namiddags het bivak moest betrekken, is het beste bewijs voor 't waagstukdat de opper bevelhebber zou hebben begaandoor op den 7™ met iets meer dan de helft dier macht de omtrekking te beproeven. De ketterijen op krijgskundig gebied, die O. verkondigt, daar waar hij vraagtwat eigenlijk bij eene of andere operatie de meest nauwkeurige kaart van een Indisch terrein beteekentzouden mij bijna doen twijfelen aan zijne onpartijdigheid. De hinderpalen op dat terrein worden er niets minder om, zegt liij. Zeer juist. Maar in 't bezit eener kaartweet menwaar die hinderpalen liggenkan men ze omtrekken, kan men het voordeeligste terrein kiezen, kan men vóór de operatie bepalen of men hier of daar ook gevaar zal loopen, zijn marsch gestuit te zien of in eene hinderlaag te vervallendat maar genoeg, de voordeelen, ook in Indië verbonden aan 't bezit van goede kaarten, zijn legio. Een paar vragenom dit aan te toonen. Gelooft O., dat het noodlottige gevecht van den 26™ December 1873 zou zijn geleverd, wanneer den tweeden bevelhebber eene goe de kaart had ter dienste gestaan? Zou de omtrekking op den 23™ Januari 1874, des namiddags ten vier uur zijn gestaakt, wanneer onbekendheid met het terrein om den Kraton den tweeden bevel-

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 268