263 medegerekend, van 1400 man Infanterie, zeker zeer hoogte hoog zelfs gerekend. Hoe O. er toe komt, de gegevens in 1878 en 1879 niet zoo veel beter te noemen dan die in 1873, begrijp ik niet. De eerste de beste leek, dien men de kaart van het „Bureau voor de krijgstoerustingen op Sumatravoorlegt waarover Generaal Van Swieten beschikte en vervolgens het oog laat slaan op de kaarten, die den Generaal Van der Heijden ter dienste stonden, zal overtuigd zijn van het tegendeel. De laatste waren o. m. 1° de „Schetskaart van een aan de Noordkust van Sumatra ge legen deel van het voormalige rijk van Atjeh, te zamen gesteld door de expeditionaire verkenningsbrigade, deels naar verrichte me tingen, deels naar opgaven, verstrekt door Atjehsche hoofden en spionnen; schaal fTröW' 5 'deze kaart omYat niet alleen het geheele terrein, thans in ons bezit, maar ook nog een gedeelte van hetgeen daarbuiten ligt en dateert van 1876 en 1877; 2° de „Schetskaart van het terrein aan den linker oever der Atjeh- rivier van af Indrapoeri tot Anagaloengte zamen gesteld naar be richten van Habib Abdul Backman, Toekoe Baid, enz.schaal deze kaart was beschikbaar voor de operatiën tegen Indrapoeri in het begin van 1879; 3° de „Schets van het terrein der XXII en XXVI moekims, voor zoo ver dit van de bergen bij Biloel-Zuid, Pakan Badak en Koeala Loë kon worden waargenomen, te zamen gesteld door den chef der opnemingsbrigade; schaal 1:50000;" het is deze kaart, die met uit stekenden uitslag tot grondslag heeft gediend voor het ten uitvoer leggen van het plan van den veldtocht tegen de XXVI moekims; en 4° tal van andere gegevens, die in de vier en een half jaar, welke verloopen waren, sedert de Generaal Van Swieten den Kraton nam, en wij voor goed in het land gevestigd waren, hadden kunnen worden Zie de becijfering op bladz. 78, „Open brieven." Moerassen ten zuiden en zuidwesten van den Kraton zijn op deze kaart aan- geduid.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 270