279 gedeelte onzer macht werd geneutraliseerd in de bentings, opgericht om den Kraton te beschermen en de communicatie met de zee te verzekeren. Door welken bril heeft O., dit schrijvende, wel gezien.-1 Kon Van Sudetendie nog geene bentings had om den Kraton en de communicatie met de zee te beschermenbeiden met de bivaks Penajoeng en Kampong Djaica en hunne ambulances en magazijnen onverdedigd laten Vereischte een en ander, juist omdat de bentings, waarvan O. gewaagt, toen nog niet bestondengeene grootere macht dan onder Pel? Had Pel in December 1875 en het begin van 1876 geene betere debarkementsplaatsgeen beteren waterweg van Olehleh door de lagune tot in de rivier, en geen weg van Olehleh naar Kotta Badja? Waren bij den aanvang zijner operation de magazijnen binnen den Kratonook met het oog op den te ondernemen veld tocht, niet volledig geapproviandeerd en dienden de posten, o. a. al dadelijk Sïnangriniet tot het vormen van nieuwe depóts? Eindelijk en dit beslist alles O. vergeet geheeldat Van Sivieten op den 24™ Januari niet meer dan ruim 1900 valide dwangarbeiders, voor zoover menschen, sedert lang afgemat, valide kunnen genoemd worden, ter dienste stonden. Pel had daarentegen 1200 dwangar beiders 2500 vrije koelies en 150 pikolpaardensamen een draagvermogen van 4300 koelies. Trek daarvan af voor non-valeurs 1-, dan blijft beschikbaar een draagvermogen van 3400 koelies, dat bijna geheel te velde kon gebruikt worden, omdat de magazijnen gevuld waren, terwijl, zelfs wanneer dit niet het geval was geweest, de toevoer van het strand naar Olehleh veel minder werkkrachten D O met vrouwen en kinderen bij de legers van dien tijd voegden en handel en nijver heid kwijnden, stil stonden, uit vrees ^oor dc talrijke rooverbenden, die alle wegen onveilig' maakten? Was hij onbekend met den Zuid-AmerïhaanscJien vrijheidsoorlog, zoo dat hij niet wist, hoe juist de wijze, waarop daar de opstand onderdrukt werd' later het verzet op nieuw en toen met succes deed uitbarsten? Yernam hij niets van de order van Bazaine om ieder strijder der guerilla, die in handen van het Mexicaansche of FranscJie leger vielover de kling te jagenen van den dood van Maximiliaan als zoenoffer voor dien maatregel? 'tls treurig! 1218 op 1 December 1875. In Maart 1877 waren van de vrije koelies 20 °/0 ziek. „Koloniaal Verslag". 1877, bladz. 6.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 286