- 280 vereischte dan vroeger. Zegt liet „Koloniaal verslag" van 1876 op bladz. 7, dat cdle beschikbare werkkrachten, n. 1. die niet strikt noodi0- waren voor alles, wat in en om Kotta-Radja en Olehleh (de debar- kementsplaats) te doen viel, ter dienste der ageerende troepen moesten worden aangewend, en leest men op bladz. 135 van het I. M. T. van 1879, in het opstel: „De geniewerken in Atjelidat bij den tocht van Pel „de gewone transportmiddelen (bannelingen) zoo zeer onvoldoende bleken te zijn, dat het geheele werkerscorps der Genie, de ambachtslieden daaronder begrepenvoor de transportdienst werd benut met recht had daarbij gevoegd kunnen worden: en konden worden aangewend en benut. De bladzijden 129 t/m 131 der „Open brieven-' bevatten alles, wat noodig is tot wederlegging van hetgeen O. omtrent den inhoud van het begin van het XVU hoofd stuk zegt, terwijl zij tevens bewijzen, dat Pel alles ontving wat hij verlangde, v/m 10 December 1875 tot voor zijn overlijden, bataljons, samen 2800 manafgescheiden nog van het materieel, waarvan eene opgave is te vinden in staat Z, behoorende tot het „Koloniaal Verslag" van 1876 -Waarom heeft O. dat alles geignoreerd en van den inhoud dier bladzijden slechts gewag gemaakt, door de cijfers in het begin van het XVC hoofdstuk als niets beteekenend voor te stellen lot mijn genoegen geeft O. toe, dat na het nemen van den Kraton het veroveren van het geheele land eene onmogelijkheid was. Dat is al veel gewonnen vergeleken met hetgeen anderen gezegd hebben. Maar er komt een maar bij. Het veroveren van 't geheele land was ook niet noodig geweest. „Eene gevoelige les, een flink gevecht, waarbij de vijand eenige honderden op het slagveld achterliet, waren waarschijnlijk (ik cursiveer) voldoende geweest" en had, volgens O., met de beschikbare middelen wel kunnen plaats hebben. Wel zeker! Waarom den vijand geen briefje gezonden, met verzoek, nu toch eens een bataille en regie te willen leverenin plaats van zich door 't gebruik maken van dekkingsmiddelen en terugtrekken aan ons Zie ook bladz. 67 der brochure Atjeh gedurende do '2e expeditie eu later", en bijlago E, „Koloniaal verslag", 1875, Bladz. 452, I. M. T., 1881.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 287