285 moeilijkste quaestiën. Niet alleen dat voordeelen eener constructie in het een of ander opzicht meestal door daaraan verbonden nadeelen in cenc andere richting worden- verduisterd, maar ook aangaande de doelmatigheid der verschillende samenstellingen bestaan de meest uiteenloopende meeningen. Wat de een goedkeurt, wordt door een ander dikwijls geheel verworpen, en dat, waar men zelf vroeger zich mede ingenomen betoonde, valt bij nadere kennismaking tegen, waar onder ik die gedurende een marsch van eenige dagen achtereen wel de beste reken. Zoo werden in der tijd bij de Nederlandsche Cavalerie de Hongaarsclie bokken door Braziliaansclie zadels vervangen. Dat zulk eene ingrij pende verandering op losse gronden geschied zoude zijn, kan men niet met reden gelooven. En toch ziet men den Kapitein Be Bas, den kundigen stafofficier, in zijne beoordeeling van het werk van Denison eene lans breken voor de wederinvoering van den Hongaarsclien bok. Als laatste woord aangaande het door den Heer KusJcy als on schendbaar en boven alle verbetering verheven beschouwde draag- en trektuig zij nog gezegd, dat ik met mijn minder gunstig oordeel niet alleen sta. Gedurende mijn recent verblijf te Batavia heb ik een der hoofdofficieren van de Artillerie, wiens bevoegdheid tot oordeelen in deze zaak zeker niet door den Heer K. zal gewraakt worden, er zich volstrekt afkeurend over hooren uitlaten. Het lijkt ook naar niets op den bok, zoo als die overal gebruikt wordt, was Z. H. E. G. :s eigene uitdrukking. En hiermede eindigen de weinige opmerkingen, waarvoor ik de aandacht der lezers van bet in hoofde dezes vermelde opstel vermeende te moeten vragen. J. L. Swart.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 292