334 wij niet te kunnen aannemen het aantal in den loop van één jaar in Nederland weggejaagde plaatsvervangers en nummerverwisselaars, maar wel het aantal suppletietroepen, gedurende één jaar in Indiê aangekomen. In 1871 bedroeg dat aantal 1101, terwijl op 1 Januari 1872 overcom pleet waren 581 Europeesclie militairen. Gedurende het in de „Varia" van het Militair Tijdschrift aangegeven tijdvak, van 1 Juli 1871 tot 1 Juli 1872 zal het aantal in Indiê aangekomen Europeesclie militairen wel niet meer dan 1150 hebben bedragen, waaruit volgt, dat op de 12 uitgezonden nieuwelingen 1 Europeesch militair wegens wangedrag moest teruggezonden worden" „Onder het opgegeven getal van 95 vertegenwoordigen 35 de categorie der Europeesclie militairen, die in 1872 wegens diefstal 'in de chambrée of van kampementsgoederen veroordeeld zijn tot vervallenverklaring van den militairen stand. Neemt men aan, wat betreft die categorie van militairen, dat de verhouding in de laatste zes maanden van 1871 gelijk stond met die in de laatste zes maanden van 1872, dan komt men tot de slotsom, dat gedurende het door den schrijver der „Varia" aangegeven tijdvak van Juli 1871 tot Juli 1872 in verhouding tot het aantal in Indiê aangekomen Europeesclie militairen, alleen ten gevolge van rech terlijke vonnissen en wegjagen met een briefje van ontslag, lij- percent voor het leger zijn verloren gegaan, zonder nog te rekenen die tot detentie veroordeeld werdenop wier diensten eerst weder in een voor velen in het verre verschiet liggende toekomst mag worden gerekend". „De opgave van het Militair Tijdschrift geeft ons nog aanleiding tot de volgende opmerkingen". Vijf en negentig weggejaagde Europeesclie militairen in den loop van één jaar. Is het mogelijk, welsprekender betoog te leveren tot staving van het weinig doelmatige der toepassing van de straf van rietslagen bij de corpsen dan eenvoudig eene verwijzing naar dat cijfer"? „Als zeker mag toch worden aangenomen, dat het meerendeel dei- weggejaagde militairen den meer gestrengen strafcursus twee tot drie-, misschien meermalen doorliepen. Bij iedere plaatsing in de 2e klasse van discipline zullen zij ongetwijfeld onderscheidene malen met rietslagen, bij opklimming tot het hoogste getal van vijftig gestraft zijn, om daarna naar het strafdetachement te Klatten te worden gezonden; zich bij die in richting gedurende ruim een jaar goed gedragende, zouden zij weder bij de corpsen terugkeeren; maar zij waren ook daar niet bestand tegen de aangeboden gelegenheid tot uitspattingendoor hun voorbeeld zouden zij de overige manschappen nog meer demoraliseeren en het einde was, dat I

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 341