335 zij, trots rottan en nogmaals rottan, als verworpelingen en uitschot werden weggezonden". „Volgt uit die negatieve resultaten niet zonneklaar, dat het bij de corpsen blijven toepassen van eene straf, die niet meer aan den geest des tijds en de begrippen der geadministreerden voldoet, wel verre van de krijgstucht goed te doen, haar schaadt? Moet zulk een toestand eindelijk niet ophouden te bestaan, om plaats te maken voor het oprich ten van meerdere strafdetachementen dan dat to Klattenopdat men in staat zij, losbandige sujetten, door hen de mogelijkheid tot het bekomen van sterken drank te benemen, wellicht te kunnen herscheppen [wij zullen niet met den schrijver van het Militair Tijdschrift1870 op bladz. 440 zeggen: „voorbeelden van netheid en oppassendheid"], ten minste in bruikbare soldaten, die, eenmaal te velde, gewis niet de slechtste diensten zullen bewijzen, maar bij de tegenwoordige inrichting der 2° klasse van discipline ontaarden in kankers voor 's lands geldmiddelen en slechte voorbeelden zijn voor oppassende krijgers, daar zij de discipline onder mijnen" „Maar, zal wellicht gezegd worden, al zouden manschappen, die toonen onverbeterlijk te zijn, alleen door gestrenge tucht en ontnemen van de gelegenheid om zich te buiten te gaanbij de strafdetachementen zijn in toom te houden, bij de corpsen terugkeerende, zullen zij telkens tot het oude kwaad vervallen, en men kan hen toch niet den geheelen diensttijd bij de strafdetachementen laten doorbrengen? Wij antwoorden, dat wan neer blijkt, dat overplaatsing naar zooveel mogelijk geïsoleerde posten zonder uitwerking blijft, zich daartegen niets verzet, wanneer nameljjk de strafdetachementen slechts op doelmatig gekozen plaatsen garnizoen houden. Als zoodanig beschouwen wij op Java de citadellen te Batavia, Samarang en Soerabaja, de ravelijnen en reduits te Willem I, het reduit te Karang-Bollong en meer dergelijken. Het reglement van krijgs tucht geeft niet bepaald aan, hoe lang de plaatsing in de afzonderlijke of tweede klasse zal duren". „Een der hoofdbezwaren tegen de daarstelling van meerdere strafdeta chementen, met andere woorden: geheele afscheiding der in de 2de klasse van discipline geplaatste soldaten, is steeds geweest de kosten, die aan het ten uitvoer leggen van den maatregel verbonden zijn. Maar ook de kosten om militairen met een briefje van ontslag weg te zenden, zijn, wij hebben het hiervoren aangetoond, zeer belangrijk, daargelaten nog de andere nadeden, uit het veelvuldig toepassen van den maatregel voort vloeiende. Wij betwijfelen zelfs of bij het oprichten van strafdetachementen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 342