836 de directe en indirecte voordeelen in aanmerking genomen, dit niet zou blijken, den lande veel voordeeliger uit te komen. Men zou, om de nieuwe formatie zoo weinig mogelijk uitgaven te doen veroorzaken, de straf detachementen kunnen doen zijn onderdeelen van de drie subsisten- tenkaders op Java, van het garnizoens-bataljon ter Sumatra's Westkust en onder hoor ig heden en van dat van Palembange n Benkoelen, de Wester- afdeeling van BorneoZuider en Ooster-Afdeeling van BorneoCelebes en onderhoorigheden en de Moluksche eilanden. Daar zouden alle militairen der verschillende wapensdie in een aangewezen kring zouden blijken aan eene meer gestrenge krijgstucht te moeten worden onderworpen, vereenigd kunnen zijn, terwijl als men dit noodig oordeelde, het tegen woordige strafdetachement te Klatten kon blijven bestaan voor de militairen, die zelfs bij de andere strafdetachementen bleken onverbeterlijk te zijn". „Wij beschouwen de voordeelen, verbonden aan het tijdelijk verwijderen uit de corpsen van het leger van zulke manschappen, die tot slechte voorbeelden en verleiding van anderen strekken, en het alleen bij de strafdetachementen geven van slagen, als zoo overwegend, dat wij ons moeilijk kunnen verklaren, dat daartoe niet reeds sedert geruimcn tijd is overgegaan. Evenmin kunnen wij ons voorstellen, hoe het mogelijk is, dat niet reeds sedert lang door het Opperbestuur machtiging werd ver leend tot het invoeren van het stelsel van geldboeten, dat, niet alleen repressief, maar ook preventief werkende, tegen de dronkenschap in het Engelsche leger zeer gunstige resultaten heeft opgeleverd, waarvan wij ook voor het Indisch leger veel zouden verwachten. Vooral bij de strafdetachementen [bij doorloopende en bijna algeheele inhouding der soldij], zouden de boeten tot het geven van premién aan oppassende militairen (bewakers) dienen te worden gebruikt". H. A. A. Niclou.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 343