340 Veel nieuws bevat de brochure niet; de studie van den schrijver is zelfs niet volledig te noemen voor hendie den vooruitgang van de techniek der wapens en den strijd tuselien repeteer -en achterlaadgeweren of karabijnen gevolgd hebben en doordrongen zijn van het nut onzer Indische Cavalerie. Voor anderen daarentegen is de inhoud van het boekje leerrijk, al komen hier en daar minder duidelijke gedeelten voor, tengevolge van de min of meer zanderige wijze, waarop elk van do voor- en nadeelen afzonderlijk is behandeld en waardoor de schrijver de beschuldiging niet kan ontgaan, dat een logische gedachtegang, tot éene goede bewijsvoering zoo noodig, ontbreekt, zoo dat de lezing en het volgen moeilijk is en niet gemakkelijk het doel voor een volledig bewijs uit de acht hoofdstukken is samen te vatten. Jammer is het ook, dat de brochure niet le merite de 1 a propos heeft, want zij is verschenen, nadat het jongste „Koloniaal verslag" meldde, dat 300 Remington-kaxahï]nen ter bewapening van de Cavalerie in Ned.-Indië van Nederland uitgezonden waren. Door het vorenstaande wenschen wij geenszins onaangename opmerkin gen te maken; integendeel, wij stellen de studie van den len Luitenant De Neve zeer op prijs en gelooven hare waarde naar eisch te kunnen schatten. Wij hopen meer van hem tc mogen lezen en verklaren hier bij dat de belangstelling in hot door hem behandelde onderwerp, door zijne studie opgewekt, niet zoo spoedig verdwenen zal zijn, als dit na dc lezing van zelfs overigens goede vlugschriften dikwerf het geval is. Hoewel wij niet elk van de hoofdstukken afzonderlijk wenschen te bespreken en vermeenen, te kunnen volstaan met eene warme aanbeve ling te richten tot de Indische officieren, om kennis te nemen van het in hoofde dezer genoemd boekje van den len Luitenant De Neve, zoo wenschen wij toch onze denkbeelden omtrent een enkel punt nader toe te lichten en zullen de vrijheid nemen, ons eenigo uitweidingen te ver oorloven. Is het wel zoo noodzakelijk, dat onze Indische Cavalerie repeteerka- rabijnen heeft? Is het zelfs wenschelijk, dat op dit oogenblik aange drongen wordt op eene verwisseling van de Remington- met eene uitmun tende repeteer karabijn? Wij beginnen mot te verklaren, dat wij het volkomen eens zijn met den 1™ Luitenant De Neve, dat eene uitmuntende repeteerkarabijn als wapen voor Cavalerie in het algemeen beter is dan de Remington-k&ra.- bijn, maar betwijfelen dc wenschelijkheid, dat Indische Cavalerie nog

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 347