341 langer op een beter vuurwapen zou moeten wachten, hetwelk zou moe ten voldoen aan alle eischen voor Cavalerie in India. De moeilijkheden, welke hij het doen van proeven worden ondervonden en het streven om eene repeteerkarabijn te bezitten, die geene gebreken, maar alleen voor- deelen heeft, zullen de oorzaken kunnen zijn, dat men niet spoedig slaagt in zijne keuze. Gewoonlijk eisclit men bij zulke soort van proe ven te veel van een wapen en ziet men de overwegende voordeelen over het hoofd, om het wapen, wegens vaak onvermijdelijk aan het stelsel verbonden nadeelenniet te verwerpen. En het voetstoots aannemen en in dienst stellen bij het Indische leger van een vreemd wapen is wat te veel gevergd van de IlolUaidsche voorzichtigheidbet zou den Minister van Koloniën zeer ten kwade worden geduid, vooral wanneer zulk eene repeteerkarabijn in de practijk in Indie slecht of zelfs minder goed uitviel. Maar er is nog iets anders. De lezer veroorloove ons eene uitweiding. Zoo als het heet, moet het Indische leger met goed gevolg Inlandsche volken kunnen bestrijden, met gelijktijdige verzekering van ons gezag in deze gewesten, en den verdedigingsoorlog tegen een buitenlaiidsehen vijand weten te voeren, met handhaving Yan onze positie van oveiheer- scher in de door ons bezette landstreken. In het eerste geval dient de bevelhebber eener expeditie zijne den guerillaoorlog voerende tegenpartij met aan hem niet bekende krijgsre- gelen en vindingen te bejegenen, om de kansen van de overwinning te vermeerderen; in het laatste geval moet de grootste kracht worden gezocht in het bezit van eene op land, volk en toestanden gegrondveste eigendommelijke strijdvaardigheid, welke niet overeenkomt met die van de tegenpartij. Dikwerf hoort men in Indie van eene Indische tactiek spreken, en zijn er personen, die het bestaan er van toegeven. Bedoelt men nu daarmede, dat het de in alle landen gelijk blijvende grondbeginselen zijn waarvan de uitvoering in Indie gewijzigd wordt naar klimaatterrein en toestanden dan wel zekere eigenaardigheden, waardoor in gevechten en bij veiligheidsmaatregelen andere toepassingen worden in het leven geroependan kunnen wij er vrede mede hebben. Doch ziet men in die zoogenaamde Indische tactiek eene wijze van oorlogvoerenovereenstem mende met die van de tegenpartij met verwerping van onze eigene manier gevormd door studie, karakter en ondervindingdan verschillen wij geheel in zienswijze met hen. Wanneer men strijd voert tegen een of ander volk, dan is het zeer

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 348