346 Ieder mindere weet, dat op het oogenblik, wanneer oen gevecht wordt gevoerd, do chef zal moeten optreden met al zijne kennis van zaken en zijne energie, en voor niemand is het onduidelijk, dat juist zulk oen oogenblik, wanneer geen raad meer kan gegeven worden en alleen ten koste van zijn prestige de chef het bevel kan overgeven, beslist over den afloop met al zijne gevolgen. Wanneer wij, die eenige expedition en verscheidene gevechten hebben bijgewoond, aandachtig nagaan, wat is gebeurd en had moeten gebeuren, dan zijn fouten (en niet het minst door ons persoonlijk begaan als ondergeschikt officier) aan te wijzen, welke men had kunnen voorkomen, wanneer van de tactische grondbeginselen niet was afgeweken en men niet, als door een sleur geleid, op zoogenaamde Indische wijze den oorlog- had gevoerd. Het gebruik van de troepensoorten deed meer aan mis bruik denken dan aan een goed geleid samenwerken van verschillende elementen. De kracht en de uitwerking werden bij mindere bekendheid miskend door den last van het transport, het onderhoud en de beveiliging liooger te stellen dan het voordeel, op beslissende oogenblikken daarvan te trekken. Niet overal en altijd zijn Cavalerie en Artillerie te gebrui ken, maar bepaaldelijk meer en beter dan bij vele gelegenheden in de laatste vijftien jaren heeft plaats gehad, zoover door ons gezien en nage gaan is kunnen worden. De moeilijkste oorlogsvoering blijft altijd de verdedigende, want daarin moeten aanvoerders, behalve gezond verstand, snelle besluitvaardigheid, tact en stoutheid bezitten, die door het gebruiken dezer hoedanigheden de berekeningen van de bekwaamste legerhoofden bij de aanvallers kun nen teleurstellen. De krijgsgeschiedenis van alle tijden en volken leert ons, dat niets een zelfs in den krijg goed geoefenden vijand meer belemmerd heeft dan eene hem vreemdsoortige, op de gesteldheid van land en toestanden gegrondveste strijdwijze. De vlugge Partische ruiterij stelde de wereld- bedwingende Eomeinsche krijgskunst evenzeer te leur als de strijdwijze van de bewoners van het Pijreneesche schiereiland den Romeinen oneindig meer moeite kostte bij het tenouderbrengen van hen dan van geheel Gcillië. .Niet door navolging van de Romeinsche krijgskunst bleven de Batavieren on overwonnen en werden Rome,s bondgenooten, maar dooreen schrander gebruik van hunne eigene krijgskunst. Do Zwitsers weerstonden met eene op hunne bergstreken juist berekende krijgsvoering de legers van Oostenrijk en Frank rijkde Corsïkanen konden alleen daardoor een langdurigen bloedigen kamp tegen de Franschen volhouden, alvorens tenondergebracht te worden; terwijl

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 353