347 de Anierikaansche boschbewonersde Mïguelets in Catalonië en do Tijrolers door het aanwenden van eene eigendomtnelijke strijdwijze en door goed gebruik te maken van de gesteldheid des lands zegevierden over EngelscheFransche en Beijersche legers, even als de Vendeërs jaren lang de Republikeinsche legerbenden, de Negers op St. Domingo en do Spanjaarden op hun schiereiland de Franschen geruimen tijd zegevierend het hoofd boden. "Werd niet door eene eigenaardige strijdwijze de Ne- derlandsche vrijheidskamp gevoerd, vooral in het begin van den opstand? Waaraan had de Transvaalsche Republiek in haren ongelijken strijd met Engeland in de allereerste plaats hare herboren onafhankelijkheid to danken? Was het ook niet de bijzondere wijze van oorlogvoeren en het met tact en overleg gebruik maken van het terreinwaarmede de Balineezen, de Padri's en de Atjehers zoolang aan onze troepen weer stand boden en wat de laatsten betreft na een achtjarigen oorlog nog niet geheel onderworpen zijn? In berglanden wordt het zich tactisch ontwikkelen aan de tegenpartij belet en zijn de goed geoefende schutters de geduchtste tegenstanders terwijl de onder water staande, uitgestrekte, dikwerf terrasvormig aangelegde sawahvelden bij het ontbreken van bruikbare wegen groote voordeelen opleveren voor den verdediger. Yoor hem, die van deze Indische terrein gesteldheid een doelmatig gebruik weet te maken, kunnen de daaruit vootvloeiende voordeelen tegen de getalmeerderheid van de tegenpartij tot een aanmerkelijken trap van gelijkheid komen en dit te meer, wan neer reeds in vredestijd de oefening daarop wordt ingericht. Iiet is toch geenszins in groote hoofdslagen, dat wij, wien altijd weinig aanvul lingsmiddelen zullen ter dienste staan, de beslissing van den oorlog moe ten zoeken, maar wel in het berokkenen van kleine nadeelen, welke den aanvaller zoowel materieel als moreel benadeelen en een groot deel van de voordeelen doen verliezen, welke overmacht en aanvalsinitiatief ver leenden. Met geene passieve verdediging is men tegen de overmacht bestand, zooals de Boeren in de Transvaal weder duidelijk hebben aangetoond, maar wel door steeds zoo veel mogelijk aanvallend op te treden en door snelle bewegingen de mindere kracht te versterken. Het wegnemen van toevoeren, gepaard aan verontrustingen en zoo mogelijk overrompelingen, dwingt de tegenpartij bij het oprukken naar onze hoofdstelling tot eene afmattende waakzaamheid en verhoogt eigen moed en moreel. Bovendien kan het bezetten door kleine afdeelingen van enkele goede achterhoede- positiën den opmarsch dos vijands zeer vertragen. Bereden troepen-

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 354