348 afdeelingen zijn vooral te gebruiken bij deze handelingen, welke tot den Kiemen Oorlog gerekend kunnen worden; ruiterij is daarbij zeer in het voordeelmaar ook alleen wanneer zij door uitstekende mannen met een vastberaden karakter wordt aangevoerd. In Europa zien wij, dat in de laatste jaren vele verbeteringen bij de tactiek der Cavalerie zijn ingevoerd, die, alle te zamen genomen, veel 'overeenkomst hebben met wat in het laatst van de 16e en in het begin van de 17e eeuw plaats had. De invoering van vuurwapens toch in dien tijd bij de oorlogvoerende partijen was voor de Cavalerie een bijna ge lijke toestand als nu na het aannemen van achterlaad- en repeteerge weren; en wanneer wij de tactiek van die dagen nagaan, dan zien wij, wat tegenwoordig gedaan moet worden. Prins Maurits, Frederik Hendrik en Spinola waren toen de groote veldheeren, bij wien zoo vele latei- beroemde aanvoerders onder Lodewijk XIV ter schole gingen. De zware Cavalerie met harnas, helm en zwaard, werd vervormd in middelsoort en lichte Cavalerie y bewapend met lanssabel en radslot- karabijnen. De Amerikaansche burgeroorlog in het bijzonder leert ons, hoedanig onze Cavalerie gebruikt moet worden. In het eerst had het Noord-Ame rikaansche leger geene bereden troepen. De chefs en het volk waren geheel onkundig, hoedanig Cavalerie samen te stellen en te gebruiken. Langzamerhand ontstond de lichte Cavalerie, die door hare raids beroemd is geworden. In den beginne met lansen gewapendwerden deze spoe dig weggeworpen en werd naar de sabel gegrepenwant alleen zijdie de lans uitstekend weten te gebruikenzijn in het voordeeldoch voor minder geoefende ruiters is de sabel veel beter. Ook vuurwapens werden te paard medegenomen en natuurlijk meestal te voet gebruikt. Later werd zeer beweegbare Artillerie aan die bereden troepen toegevoegd en werden daardoor afdeelingen gevormd, die veel nadeel aan den vijand toebrachten. Ons bestek en doel gedoogen niet, de ontwikkeling, latere samenstelling, alsmede het gebruik, dat van die lichte Cavalerie met Artillerie werd gemaakt, te beschrijven. Genoeg zij de opmerking, dat de geschiedenis van dien burgeroorlog aan onze officieren kan leeren, wat in Indië met Cavalerie moet gebeuren. De Cavalerie is in het Indische leger steeds achteruitgezet en niet op prijs gestold. Onbekendheid met haar gebruik en somtijds ijverzucht hebben daartoe veel bijgedragen; doch ook de officieren van dat wapen (de goeden niet te na gesproken) zijn daaraan schuldigal moge verzachtende omstan digheden zijn aan to voeren en op enkele zeer gunstige uitzonderingen

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 355